Honorowy tytuł dla Mistrza

Autor: |

Na najbliższej sesji radni miejscy będą głosować nad przyznaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnika słynnemu siatkarzowi, Tomaszowi Wójtowiczowi. Jego imię może nosić również planowana hala sportowa. Procedura nazwania obiektu rozpocznie się po zakończeniu jego budowy.

Tomasza Wójtowicza fanom sportu nie trzeba przedstawiać. Złoty medalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich, jedna z największych gwiazd polskiej siatkówki, święcący triumfy również ze świdnicką Avią. Z inicjatywą uhonorowania mistrza wystąpił radny Waldemar Białowąs. Z grupą złożoną z pięciu radnych złożył wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Świdnika Tomaszowi Wójtowiczowi. Dokument wpłynął już do władz miasta i został pozytywnie rozpatrzony. Przedstawiciele ratusza nie zamierzają zwlekać z przeprowadzeniem procedury.

– Tomasz Wójtowicz to niezwykła postać dla świdnickiej siatkówki i sportu w ogóle. Dzięki swoim sukcesom stał się prawdziwym symbolem złotej ery naszej Avii. Nie ma więc najmniejszych wątpliwości, że zasłużył na tytuł Honorowego Obywatela Miast Świdnika i z ogromną radością projekt takiej uchwały przedstawimy radnym – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

– Na najbliższą sesję rady miasta zostanie przygotowany projekt uchwały i zgłoszony do porządku obrad – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Okazuje się jednak, że Tomasz Wójtowicz może już niebawem nie tylko stać się Honorowym Obywatelem Miasta Świdnika, ale również patronem planowanej właśnie hali multifunkcyjnej. Nowoczesny obiekt powstanie na osiedlu Wschód, przy ul. Roweckiego – Grota. Ratusz planuje w tym roku ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej hali. Wniosek o nadanie jej imienia słynnego siatkarza zgłosił już w lutym radny Kazimierz Patrzała.

– Zrobiłem to jako radny, ale również siatkarz i kolega Tomasza Wójtowicza z boiska. Graliśmy razem przez kilka lat. Zdobyliśmy brązowy medal Mistrzostw Polski. Ale wiadomo, Tomek był zawsze klasą samą dla siebie – wspomina K. Patrzała. – To był bardzo dobry czas również dla Avii, która grała wtedy w ekstraklasie. Dzięki sukcesom w tamtym okresie została rozbudowana hala.

Wniosek radnego również trafił już do władz miasta.

– W tym przypadku poczekamy na zakończenie inwestycji. Natomiast trudno się nie zgodzić, że Tomasz Wójtowicz będzie najlepszym patronem dla hali. Chcemy ją budować również z myślą o naszych siatkarzach. Mamy nadzieję, że sukcesy mistrza będą nie tylko inspiracją dla drużyny seniorskiej, ale także dla młodych adeptów tej dyscypliny sportu, którzy będą korzystać z hali – dodaje W. Jakson.

Pasmo sportowych sukcesów

Tomasz Wójtowicz jest z urodzenia Lublinianinem. Od 1968 roku grał w MKS Lublin. W 1972 roku na sześć lat związał się z Avią. Jego transfer zapoczątkował złoty czas dla świdnickiej siatkówki. Drużyna w 1974 roku awansowała do I ligi i zdobyła III miejsce w Pucharze Polski. Rok później zapisała na swoim koncie kolejny sukces – stanęła na najniższym stopniu podium w Mistrzostwach Polski. Od 1978 roku Tomasz Wójtowicz grał w Legii Warszawa, a także drużynach zagranicznych, zapisując na swoim koncie kolejne sportowe sukcesy. W barwach narodowych rozegrał 325 spotkań zdobywając m.in.: tytuł mistrza świata w Meksyku (1974) oraz 4 srebrne medale w Mistrzostwach Europy. Był także 3-krotnym uczestnikiem Pucharu Świata. Dwukrotnie występował na igrzyskach olimpijskich: w Montrealu (1976 – złoty medal) i Moskwie (1980 – 4. miejsce). Tomasz Wójtowicz jest z urodzenia Lublinianinem. Od 1968 roku grał w MKS Lublin. W 1972 roku na sześć lat związał się z Avią. Jego transfer zapoczątkował złoty czas dla świdnickiej siatkówki. Drużyna w 1974 roku awansowała do I ligi i zdobyła III miejsce w Pucharze Polski. Rok później zapisała na swoim koncie kolejny sukces – stanęła na najniższym stopniu podium w Mistrzostwach Polski. Od 1978 roku Tomasz Wójtowicz grał w Legii Warszawa, a także drużynach zagranicznych, zapisując na swoim koncie kolejne sportowe sukcesy. W barwach narodowych rozegrał 325 spotkań zdobywając m.in.: tytuł mistrza świata w Meksyku (1974) oraz 4 srebrne medale w Mistrzostwach Europy. Był także 3-krotnym uczestnikiem Pucharu Świata. Dwukrotnie występował na igrzyskach olimpijskich: w Montrealu (1976 – złoty medal) i Moskwie (1980 – 4. miejsce).

Last modified: 17 kwietnia 2021