Hołub mistrzem Europy!

Autor: |

Jan Hołub wywalczył złoty i srebrny medal podczas pływackich mistrzostw Europy juniorów w holenderskim Dordrechcie. Wychowanek Avii, a obecnie zawodnik WKS Śląska Wrocław startował w stylu dowolnym. Triumfował na 100 metrów, na 50 był drugi.

Świdniczanin już w wyścigu sztafetowym 4×100 m pokazał, że jest w świetnej formie. Na pierwszej zmianie popłynął w czasie 49,28 sek. i ustanowił rekord Polski osiemnastolatków. W starcie indywidualnym był wprawdzie nieco wolniejszy (49,49 sek.), ale to i tak pozwoliło mu wywalczyć złoty medal. Krążek z najcenniejszego kruszcu odebrał z rąk samego Władimira Salnikowa, czterokrotnego złotego medalisty olimpijskiego, mistrza świata i Europy w pływaniu.

W ostatnim dniu zawodów Hołubowi udało się powiększyć dorobek medalowy. W wyścigu na 50 m kraulem przegrał tylko z Jewgienijem Siedowem z Rosji, trzeci był Grek Fotios Mylonas. Czas świdniczanina to 22,45 sek.

– To z pewnością jego największy sukces w startach indywidualnych – komentuje Zdzisław Stypiński, trener pływaków Avii, który przez 6 lat pracował z Hołubem w klubie. – Widać, że z roku na rok robi postępy. Oby było tak dalej. Za dwa lata są igrzyska olimpijskie w Brazylii. Jakub będzie miał wtedy 20 lat. Moim zdaniem ma szansę tam wystąpić.

Reprezentacja Polski przywiozła z mistrzostw w Holandii 5 medali (2 złote i 3 srebrne).

Last modified: 29 czerwca 2020