Hala w planach

Autor: |

Już wiadomo kto przygotuje dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na budowę hali sportowej. Zapadła także ostateczna decyzja dotycząca jej umiejscowienia. Nowy obiekt dla siatkarzy, ale nie tylko, powstanie przy ul. Roweckiego-Grota.

Dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu na projekt i budowę hali sportowej ma być gotowa pod koniec grudnia. Przygotuje ją firma Dedeco z Poznania, która wygrała ogłoszony przez miasto przetarg. Pracownia architektoniczna ma duże doświadczenie w opracowywaniu dokumentacji budynków użyteczności publicznej. Ma na swoim koncie projekty koncepcyjne, budowlane i wykonawcze, m.in., hali sportowej Politechniki Poznańskiej, toruńskiej Areny, stadionu Pogoni Szczecin, budynku badawczo–dydaktycznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego czy siedziby kampusu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

– Zależy nam, żeby budynek hali był nie tylko funkcjonalny i przystosowany do różnych działalności, ale także estetyczny i efektowny. Dlatego tym bardziej cieszy, że zwyciężyła firma z szerokim doświadczeniem w projektowaniu tego typu inwestycji – mówi burmistrz Waldemar Jakson.

Władze miasta zapowiedziały rozpoczęcie kolejnej dużej inwestycji sportowej tuż po zakończeniu poprzedniej, czyli budowy Parku Avia. Z kompleksu basenów chętnie korzystają mieszkańcy. Sukcesem zakończył się również pierwszy sezon zewnętrznego parku wodnego.

Natomiast na nową halę już czekają świdniccy siatkarze, którzy rozpoczęli swój pierwszy sezon w Tauron 1. Lidze. Obiekt będzie służył również młodym adeptom tego sportu. Władze miasta i Miejskiego Klubu Sportowego Avia planują utworzenie w naszym mieście centrum szkolenia siatkarskiego dla młodzieży. W projekt zaangażował się również sponsor pierwszoligowej drużyny, Bogdanka S.A Lubelski Węgiel.

Hala ma być centrum multifunkcjonalnym, czyli jakim? – Będzie to obiekt wszechstronny, służący oczywiście do rozgrywania meczów siatkarskich i treningów, ale ma być także miejscem odbywania się wydarzeń, koncertów czy spotkań – wyjaśnia Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Władze Świdnika tłumaczą, że chcą starać się o fundusze zewnętrzne na realizację przedsięwzięcia.

Pierwszy krok został wykonany. Określono ogólne założenia dla nowego obiektu. Na ich podstawie powstanie koncepcja funkcjonalno – użytkowa. Jej przygotowaniem zajmie się właśnie firma Dedeco. W tej chwili wiadomo, że hala wraz z parkingami i infrastrukturą towarzyszącą zajmie około 3 hektarów. Ma spełniać wymogi określone przez Polski Związek Piłki Siatkowej dla Plus Ligi. Na trybunach mają się znaleźć miejsca siedzące dla 2 tys. osób.

Przedstawiciele ratusza potwierdzają również, że zapadła ostateczna decyzja dotycząca miejsca lokalizacji obiektu.

– Hala powstanie na działkach we wschodniej części przy ul. Roweckiego – Grota – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – Z myślą o tamtych terenach będzie przygotowywana koncepcja.

Kolejny krok zostanie wykonany w przyszłym roku. Będzie nim ogłoszenie przetargu na projekt i budowę hali. Przedstawiciele ratusza przewidują, że na oba zadania ogłoszą jedno postępowanie.

– Skorzystamy najprawdopodobniej z formuły „zaprojektuj i wybuduj”. Stosowaliśmy ją już kilkukrotnie i jak dotąd się sprawdziła – dodaje M. Dmowski.

Last modified: 11 listopada 2020