Hakerzy Solidarności (film)

Autor: |

Na naszym kanale Youtube można obejrzeć film „Hakerzy Solidarności”, opowiadający o wydarzeniach i ludziach, którzy uczestniczyli w powstaniu świdnickiego Radia Solidarność.

Pomysł na produkcję rodził się latami. Inicjatorów powstania dokumentu było co najmniej kilku, w tym Instytut Pamięci Narodowej, który posiada w swoich zbiorach mnóstwo interesujących materiałów, dotyczących tego okresu działań świdnickiej Solidarności. Zdaniem wielu wybitnych historyków znaczenie zjawiska trudno przecenić. Okazuje się, że przypadków nielegalnego radia, które skutecznie walczyło z systemem zniewolenia i jego propagandą, na arenie światowej nie było wiele.

– Pierwsze strajki, czyli tzw. Świdnicki Lipiec, który zapoczątkował erę Solidarności, wpisuje się w dumę naszego miasta – mówi burmistrz miasta, Waldemar Jakson. – Cieszę się, że oprócz mieszkańców, którzy dokonali tych przemian, naszą historią zainteresowali się również ci, którzy świdnickie losy znali dotąd tylko z opowieści.

Film powstał w kooperacji z TVP, która zapewnia współfinansowanie w kwocie do 80 tys. zł oraz dostęp do archiwaliów. Premiera odbyła się 24 października ubiegłego roku. Emitowany był we wszystkich kanałach telewizji publicznej, również tematycznych, jak TVP Historia. Miasto dołożyło 100 tys. zł do produkcji.

Reżyserem „Hakerów Solidarności” jest Grzegorz Linkowski, ceniony dokumentalista, znany w naszym mieście z racji filmów o najnowszej historii Świdnika, choćby „Spacer z Dziennikiem”.

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=CWN9edLs9L8{/youtube}

 

Last modified: 22 maja 2020

Zmień język »