Guz w nowej roli

Autor: |

Kapitan żółto-niebieskich przedłużył kontrakt z Avią Świdnik. Jakub Guz zmieni nie tylko pozycję na boisku, ale także rolę w drużynie.

Tego zawodnika nie trzeba nikomu w Świdniku przedstawiać. W pierwszym zespole żółto-niebieskich debiutował w 2002 roku. Wychowanek Avii doświadczony zawodnik, a także kapitan zespołu. Od nowego sezonu nie zobaczymy go już w roli przyjmującego. Jakub Guz będzie odpowiadał tylko za defensywę, bowiem razem z Tomaszem Kusiem będzie występować na pozycji libero. W dodatku niespełna 37-latek, będzie także grającym asystentem trenera Witolda Chwastyniaka.

– Odbudowa pozycji klubu na siatkarskiej mapie Polski trwa od czterech sezonów. Avia praktycznie zaczynała od nowa sportowo i organizacyjnie. Wracając do zespołu chciałem, żeby wszedł do 1 ligi. Udało się po trzech sezonach. Sukcesem jest też ustabilizowanie swojej marki na tym poziomie rozgrywek. Zajęliśmy bardzo dobre szóste miejsce w pierwszym sezonie, co pobudziło apetyty w środowisko na lepsze wyniki. Pozostaje przynajmniej powtórzyć ten wynik, a najlepiej ugrać coś więcej. Na pewno duży wpływ na moją decyzję o przedłużeniu kontraktu mają również plany przyszłościowe klubu. Zmieniam pozycje i zagram jako libero. Występując w tej roli awansowałem z Espadonem Szczecin do Plus Ligi. Nie będę miał nic przeciwko jeśli historia się powtórzy w klubie, w którym się wychowałem. Miniony sezon oceniam na plus. Byliśmy beniaminkiem z celem utrzymania się, a my od pierwszej kolejki pokazaliśmy, że nie zamierzamy grać tylko o utrzymanie. Pomimo sezonu, pełnego przeszkód związanych z covidem i brakiem kibiców na trybunach udało się ugrać szóste miejsce, co w mojej ocenie jest bardzo dobrym wynikiem. Zawsze się znajdą malkontenci, dla których coś jest nie tak. Wiadomo ze siatkówka, to gra błędów i kto ich popełnia mniej – wygrywa. Jak nie styl grania, to motoryka, tu cały czas się dąży do lepszej formy. Jeśli chodzi o klub to myślę, że idzie w dobrym kierunku. Nie ma gwałtownych ruchów i porywania się na nieosiągalne wyniki. Krok po kroku powoli Avia odbudowuje swoja markę, co widać gołym okiem. Oby tak dalej, a za jakiś czas możemy zrobić naprawdę fajny wynik – powiedział J. Guz.

– Kuba jest profesjonalistą w każdym calu. Jeśli coś robi, to na 100%. Jego rola w zespole jest nieoceniona. Spaja drużynę od środka, zaraża innych swoją pracowitością i ambicją. Kapitan z prawdziwego zdarzenia. Od lat jest filarem Avii. Dlatego nie mogło go zabraknąć w nowym sezonie, jednak tym razem zobaczymy go w nieco innej roli, w której jestem przekonany, że poradzi sobie znakomicie – dodał trener, Witold Chwastyniak.

Last modified: 7 maja 2021