Gruntówki na finiszu

Autor: |

Po zimowej przerwie Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek powróciło do remontów dróg gruntowych w mieście. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, ich asfaltowanie może zakończyć się nawet przed 1 maja.

– W mijającym tygodniu do akcji ruszyła równiarka, która przygotowuje nawierzchnię dróg pod położenie asfaltu. Punktowo uzupełniamy kruszywem ubytki i przygotowujemy się do rozkładania nawierzchni bitumicznej.  Pozostało nam 18 ulic. Potem przeprowadzimy jeszcze prace kosmetyczne – ułożymy kruszywo na poboczach ulic i wykonamy podjazdy do poszczególnych posesji – tłumaczy Jerzy Irsak, prezes zarządu P.K. Pegimek.

Program utwardzania dróg gruntowych rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Dotyczy 38 gminnych ulic o łącznej długości 9 km. Wykonuje go konsorcjum złożone z P.K. Pegimek i lubelskiego Komunalnego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych, które wygrało zorganizowanych przez Urząd Miasta przetarg na wykonanie prac, oferując cenę  4,3 mln zł. Przygotowując się do realizacji zadania Pegimek zainwestował w sprzęt do prowadzenia robót drogowych: rozściełacz do kruszywa i asfaltu oraz dwa wały drogowe. Większy z wałem obłożonym gumą, do wyrównywania i utwardzania nawierzchni ulic i mniejszy do wykonywania podjazdów, a także uzupełnił kadrę o fachowców w tej dziedzinie. Dzięki temu tempo wykonania zamówienia przewyższyło oczekiwania. Kierownictwo Pegimeku liczy, że usługi drogowe staną się nową specjalności przedsiębiorstwa. Tymczasem władze miasta planują kolejny przetarg, na remont ostatnich świdnickich gruntówek.

– Do pełni satysfakcji, czyli pokrycia wszystkich dróg  gruntowych na terenie miasta asfaltem  został nam remont około 10 odcinków o długości 1,5 km. Będzie to kosztowało prawie milion złotych. W pierwszym półroczu rozstrzygniętych zostanie większość przetargów związanych z wydatkami budżetowymi. Szacuję, że znając już wówczas  aktualny stan finansów gminy będziemy mogli ogłosić przetarg na remont ostatnich gruntówek tuż po wakacjach. Prace powinny potrwać nie dłużej niż do końca roku. W ten sposób, praktycznie w ciągu jednego roku, zadanie remontu prawie 50 dróg zostanie zamknięte – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Last modified: 14 kwietnia 2021