Gruntowe drogi jak stół

Autor: |

Do bazy P.K. Pegimek dotarło 45 wagonów kruszywa, które posłuży do wyrównania utwardzanych obecnie dróg gruntowych przed położeniem na nich warstwy asfaltu. Pryzma ma ponad 100 m długości i ponad 20 m wysokości. To dopiero trzecia część ilości potrzebnej do pokrycia wszystkich 38 dróg o długości 9 kilometrów.

– Dzięki dobrej organizacji prac i sprzyjającej pogodzie mamy nadzieję, że nie 11, jak pierwotnie zakładaliśmy, ale możne nawet wszystkie gruntówki otrzymają do końca roku nową, utwardzoną nawierzchnię, z mieszanki kruszywa i betonu. Na razie zostały utwardzone w 50 procentach. Pegimek dba również o drogi, które nie będą remontowane tą technologią. Należy do nich ul. Wiejska, która przewidziana jest do budowy z pełną infrastrukturą i czeka na przyszłoroczny sezon budowlany. Jak wszystkie inne, została  w ubiegłym tygodniu wyrównana, a ubytki w nawierzchni uzupełnione – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Na drogi wyjechała więc równiarka, która  wyrównuje jezdnie, niweluje miejscowe zagłębienia i punktowo uzupełnia w nich kruszywo.

– Od wiosny stosujemy na drogach materiał lepszej jakości. Dlatego ubytki są mniejsze, a zadowalający stan nawierzchni utrzymuje się dłużej. Wystarczy więc jej wyrównanie. Akcja równania wszystkich dróg w mieście trwa dwa dni. Będziemy powtarzać ją cyklicznie, a także za sugestią mieszkańców, których prosimy o sygnały – deklaruje Jerzy Irsak, prezes spółki i dodaje: – przez swoją skalę, projekt utwardzania dróg gruntowych jest dla nas ważną lekcją. Uczymy się logistyki – wyboru dostawców materiałów, najbardziej ekonomicznych sposobów transportu dużych ich ilości oraz organizacji prac. Jesteśmy też już nieźle wyposażeni, więc powoli stajemy się przedsiębiorstwem, dla którego usługi drogowe mogą być ważną dziedziną działalności.

jmr

Last modified: 1 lutego 2021