Gotowi na zimę

Autor: |

fot. www.facebook.com/PEGIMEK
Od kilku dni termometry wskazują minusową temperaturę, a na początku tygodnia poprószył śnieg. Chociaż zima powoli daje o sobie znać, służby odśnieżające Świdnik są już gotowe do działania. Pierwszy sprzęt usuwający z ulic biały puch oraz solarki wyjechały w poniedziałkowy wieczór.

– Pierwszego dnia, od godziny 4.00 nad ranem, na ulice wyjechały cztery solarki. Sytuacja jest w miarę opanowana. Część uliczek jest odśnieżana łopatami – wyjaśnia Jerzy Irsak, prezes P. K. Pegimek.

Przedsiębiorstwo, które zajmuje się odśnieżaniem miejskich dróg, ma do swojej dyspozycji osiem pojazdów. To więcej niż podczas ubiegłej zimy.

– Wtedy korzystaliśmy z 7 pojazdów. Kupiliśmy koparko-ładowarkę, która może posłużyć także zimową porą – mówi J. Irsak. Dodaje: – Mamy ułożony grafik, zgodnie z którym pracujemy. Działamy między godz. 4.00 a 8.00, kiedy jezdnię przykrywa gołoledź. Nawet, kiedy na ulicach nie leży śnieg, jeździmy solarkami i piaskarkami, by kierowcy mogli się po nich bezpiecznie poruszać. Wieczorem dyżurujemy natomiast od godz. 18.00 do 22.00.

W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi tzw. pierwszej kategorii. Są to ul. Niepodległości, Wyszyńskiego, Wyspiańskiego, Okulickiego oraz al. Jana Pawła II, którą od listopada zarządza miasto. W drugiej kategorii znajdują się, m. in. ul. Klonowa, Modrzewiowa, Olimpijczyków, Ratajczaka i Słowackiego. Trzecią kategorią jest opatrzonych większość ulic w Świdniku, natomiast czwartą drogi gruntowe.

Kto i gdzie odśnieża?

Drogi w obrębie miasta mają kilku właścicieli. Za odśnieżanie ul. Lotniczej oraz Żwirki i Wigury odpowiada Wojewódzki Zarząd Dróg. Ul. Kosynierów, al. Armii Krajowej, ul. Racławicka, al. Lotników Polskich, ul. Krępiecka, Chemiczna, Maczka, Sportowa i gen. Góry należą do powiatu. Częścią mniejszych, osiedlowych uliczek zarządzają Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz wspólnoty, ale zdecydowana większość dróg na terenie Świdnika podlega miastu. Ich zimowym utrzymaniem zajmuje się P. K. Pegimek.

– Tej zimy do odcinków, które odśnieżamy, doszła al. Jana Pawła II oraz 8 kilometrów wyremontowanych dróg gruntowych – dodaje J. Irsak.

Gdzie zgłaszać odśnieżanie?

Mieszkańcy mogą sygnalizować problemy z zaśnieżonymi lub śliskimi ulicami i chodnikami, dzwoniąc pod numer 81 751 20 47 (P. K. Pegimek). Informacje pod numerem 986 przyjmuje też Straż Miejska, która przekieruje je do odpowiednich instytucji.

Last modified: 8 grudnia 2021