Gorący czas inwestycji

Autor: |

Nie dla wszystkich lato jest czasem odpoczynku. Wakacji nie mają firmy, pracujące przy trwających w Świdniku miejskich remontach i budowach. Tymczasem w Urzędzie Miasta zakończono przetargi, dotyczące kolejnych inwestycji.

Praca wre na ulicach

Od kilkunastu dni trwa przebudowa ul. Kruczkowskiego, na odcinku od al. Lotników Polskich do ul. Czereśniowej. Remont, obejmujący, między innymi położenie nawierzchni z kostki brukowej, budowę chodnika, oświetlenia oraz ścieżki rowerowej łączącej ul. Spółdzielczą z al. Lotników Polskich, wykonuje firma BIPO- BUD z Krępca.

– Powstanie również parking z 33 miejscami postojowymi, w tym z 2 dla niepełnosprawnych. Poza tym, tak jak przy każdej takiej inwestycji, wybudowane zostaną studnie chłonne, żeby odciążyć system kanalizacji deszczowej. Prace powinny się zakończyć w połowie sierpnia. Koszt inwestycji to 350 tys. zł, które pochodzą z budżetu gminy – mówi Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta.

Plany inwestycyjne miasta obejmują także ul. Malinowskiego, w osiedlu Olimpijczyków. Tam dokończeniem budowy kanalizacji deszczowej i sanitarnej, budową chodników, wjazdów na posesje oraz ulicy wraz z oświetleniem zajmie się lubelska firma Hen-Bud. Prace, na które gmina przeznaczyła 273 tys. zł, zakończą się jednak z niewielkim opóźnieniem, ponieważ konieczne jest dodatkowo wypompowanie wód gruntowych.

– Wkrótce czeka nas również przebudowa parkingu przy ul. Racławickiej 28 oraz ul. Pięknej, która będzie polegała, między innymi na zmianie nawierzchni, wymianie krawężników, budowie dodatkowych wpustów do kanalizacji deszczowej – dodaje M. Kurowska. – Prawdopodobnie w sierpniu, po uzyskaniu decyzji wodno-prawnej i pozwolenia na budowę, ruszą też prace przy odwodnieniu ul. Targowej. Konieczne jest wybudowanie tam studni chłonnych, bo stojące po deszczach kałuże utrudniają pieszym przejście, a kierowcom przejazd samochodem.

Kolejne inwestycje w przygotowaniu

Urząd Miasta podpisał już kolejne umowy z firmami, które zajmą się sporządzeniem dokumentacji projektowych oraz realizacją inwestycji. Dotyczy to, między innymi wykonania oświetlenia w ulicach Reja, Pionierskiej, Koło, al. Jana Pawła II, budowy sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Klonowej i Wyszyńskiego, budowy ul. Jagiełły i al. NSZZ Solidarność.

– Dokumentację al. NSZZ Solidarność przygotowuje firma z Rzeszowa – mówi M. Kurowska. – Prace nad projektem są bardzo zaawansowane. Rozpoczęcie budowy uzależnione jest od uzyskania środków zewnętrznych. To bardzo kosztowna inwestycja, na którą potrzeba od kilkunastu do nawet 20 mln zł. Miasto nie jest w stanie sfinansować jej z własnych środków, biorąc pod uwagę szereg potrzeb inwestycyjnych naszej gminy. Natomiast w przyszłym roku, jeśli oczywiście znajdą się środki w budżecie, rozpoczniemy budowę ul. Jagiełły oraz ul. Witosa. Przy tej ostatniej musimy jeszcze uzyskać decyzję na realizację inwestycji w trybie tzw. specustawy, co może potrwać do połowy przyszłego roku. Dokumentację projektową wykonamy w tym roku.

Nowa siłownia pod chmurką

Miłośnicy ćwiczeń na świeżym powietrzu już od sierpnia będą mogli korzystać z nowej siłowni, znajdującej się na skwerku przy ul. Okulickiego, obok dworca PKP. Na początku tygodnia zamontowano tam 6 dwustanowiskowych urządzeń. Świdniczanie będą mieli do dyspozycji, między innymi surfer, rower, prasę nożną, orbitek, twister, steper, małe i duże koło tai chi. Na tę inwestycję Urząd Miasta wydał 28 tys. zł. To kolejna w mieście siłownia „pod chmurką”. Sprzęt do ćwiczeń ustawiony jest również przy ul. Kościuszki (obok placu zabaw) oraz przy al. Lotników Polskich (obok skateparku).

Place zabaw pod kontrolą

Cieszyć się mogą również najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Gmina przeznaczyła dodatkowe środki, 140 tys. zł, na doposażenie kilku placów zabaw.

– Przy ul. Króla Pole zdemontowaliśmy stare, drewniane urządzenia, konieczne jest więc zamontowanie nowych. Plac przy ul. Witosa przejęliśmy od Spółdzielni Mieszkaniowej i też niezbędne jest jego uzupełnienie. Dodatkowe przyrządy staną również na placu przy ul. Norwida – wyjaśnia M. Kurowska, dodając, że pracownicy UM systematycznie przeprowadzają przeglądy miejsc zabaw dzieci, a wszystkie usterki są usuwane na bieżąco.

aw

Last modified: 29 czerwca 2020