Ćwiczą w Belgii

Autor: |

Dwa wyprodukowane w Świdniku śmigłowce W-3PL Głuszec, będące w służbie polskich Wojsk Lądowych, z powodzeniem prezentują swój potencjał w zakresie zapewniania wsparcia bojowego w ramach Combined Joint Personnel Recovery Standardisation Course (kurs standaryzacyjny z zakresu odzyskiwania izolowanego personelu, CJPRSC), który odbywa się we Florennes w Belgii.

Kurs CJPRSC, organizowany już od 8 lat przez Europejską Grupę Lotniczą (EAG), to wyjątkowe na skalę europejską ćwiczenie wojskowe, którego celem jest wzmacnianie potencjału sił zbrojnych w zakresie planowania i prowadzenia misji odzyskiwania personelu. Kurs ma na celu zapoznanie wszystkich uczestników z taktykami i technikami niezbędnymi do pomyślnej realizacji misji w wielonarodowym, dynamicznie rozwijającym się środowisku wojskowym. W tegorocznej edycji CJPRSC bierze udział 400 wojskowych z 11 krajów. W ćwiczenia zaangażowane są 23 statki powietrzne.

Flotę śmigłowcową Sił Zbrojnych RP reprezentują cztery statki powietrzne – dwa W-3PL Głuszec oraz dwa Mi-24 Hind – które w trakcie ćwiczeń realizują zadania z zakresu wsparcia bojowego.

Przypomnijmy, że cztery pierwsze Głuszce dostarczono Wojskom Lądowym w grudniu 2010 r. PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, podpisała również umowę na modernizację czterech dodatkowych śmigłowców Sokół do wersji W-3PL. Prace nad maszynami trwają obecnie w świdnickim zakładzie. 

Last modified: 9 czerwca 2020