Zakończył się kolejny etap konstruowania budżetu obywatelskiego. Specjalnie powołany do tego zespół, w skład którego weszli, między innymi pracownicy urzędu, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ocenił 52 wnioski zgłoszone przez świdniczan. Od dzisiaj jest czas na promocję 40, które zostały pozytywnie zaopiniowane. To ważny moment, bo od tego jak skutecznie wnioskodawcy zareklamują swoje propozycje, zależy, ile osób na nie zagłosuje. Do realizacji w przyszłym roku, przejdą te, które uzyskają najwięcej głosów. Na ich wykonanie zaplanowano milion złotych.
– Wnioski ocenialiśmy pod względem formalnym i merytorycznym, posługując się specjalnym kwestionariuszem – wyjaśnia Bartłomiej Pejo, wiceprzewodniczący zespołu do spraw budżetu obywatelskiego. – Sprawdzaliśmy, między innymi czy są wszystkie obligatoryjne załączniki, typu – kosztorys, lista przynajmniej 15 mieszkańców popierających daną inicjatywę. Ponieważ to nasz pierwszy budżet obywatelski, pomagaliśmy w sporządzaniu dokumentów, w oszacowaniu kosztów planowanych przedsięwzięć. Tak było, na przykład w przypadku remontu ulicy. Autor znacznie zaniżył wartość inwestycji, gdyż brał pod uwagę jedynie wymianę nawierzchni. A trzeba ująć chociażby wykonanie dokumentacji projektowej, oświetlenia i chodników. Niektóre wnioski dotyczyły terenów lub budynków , które nie są własnością miasta, więc nie mogły zostać pozytywnie ocenione. Dotyczyło to, na przykład dofinansowania instalacji windy w bloku spółdzielczym. Czasem autorzy zgłaszali przedsięwzięcia, które są już ujęte w wieloletnim planie inwestycyjnym. Zdarzył się też i taki przypadek, że dwie, niezależne grupy mieszkańców zaproponowały rewitalizację tego samego terenu. Po konsultacjach zgodzili się sformułować wspólny wniosek. Chciałbym podziękować pracownikom urzędu miasta, szczególnie trzech wydziałów – inwestycji i zamówień publicznych, mienia komunalnego oraz komunikacji społecznej, którzy włożyli najwięcej pracy w analizę zgłoszeń do budżetu obywatelskiego.
Ostatecznie, do dalszego etapu przeszło 40 bardzo różnorodnych propozycji. Są to, na przykład: budowa ścianki wspinaczkowej w ZS nr 2, miasteczka ruchu drogowego, parkingu dla niepełnosprawnych, boiska do plażowej piłki siatkowej, ale także wykonanie murali na budynkach, wybiegu dla psów, przeprowadzenie prac konserwacyjnych świdnickich rzeźb, ustawienie ławek w różnych częściach miasta.
– Świdniczanie nie zawiedli, chętnie skorzystali z możliwości współgospodarowania gminnymi pieniędzmi – podsumowuje ten etap burmistrz Waldemar Jakson. – Zgłoszono wiele ciekawych wniosków. Zakwalifikowane przez zespół do spraw budżetu obywatelskiego opiewają na 3,4 mln zł. Teraz wszystko w rękach świdniczan, którzy w głosowaniu wybiorą, ich zdaniem najlepsze propozycje.
Od 28 września do 12 października przewidziano głosowanie. Specjalne karty można będzie pobrać w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej, Biurze Obsługi Klienta urzędu miasta oraz ze strony internetowej www.swidnik.pl. Każdy może głosować tylko raz na trzy dowolne projekty.
Przypominamy również o grze miejskiej, która odbędzie się 22 września, o godz. 17.00, w sali konferencyjnej UM.
– Zapraszamy dorosłych świdniczan, by wzięli udział w grze o budżet, dotyczącej zgłoszonych wniosków. Zabawa posłuży zdobyciu informacji o konstruowaniu gminnego budżetu i partycypacji społecznej – zachęca B. Pejo.
Więcej informacji o grze na stronie graobudzet.crs.org.pl. Są tam również wideorelacje z poprzednich rozgrywek oraz szczegółowy opis gry.
Anna Konopka
projekty_zakwalifikowane.pdf
projekty_niezakwalifikowane.pdf
Last modified: 3 czerwca 2020