Gimnazjaliści do boju!

Autor: |

Gimnazjaliści z całej Polski zmierzyli się dziś z testem humanistycznym. Jutro czeka na nich część matematyczno – przyrodnicza, zaś w czwartek test z języka obcego.

Część humanistyczna wypełniła pierwszy dzień egzaminacyjnych zmagań gimnazjalistów. Do trzydniowych egzaminów podeszło ponad 27 tysięcy gimnazjalistów z województwa lubelskiego. W samym Świdniku do testów przystąpiło 402 uczniów.

W dzisiejszym teście znalazły się pytania z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie. Tematem przewodnim był patriotyzm. Uczniowie musieli napisać rozprawkę “Patriotą można być zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Podaj trzy argumenty: z literatury, historii i własnej obserwacji”. Pytania dotyczyły również “Pana Tadeusza”, “Mazurka Dąbrowskiego” i wydarzeń, jakie miały miejsce pod Monte Cassino.

– Nie można powiedzieć, że test był łatwy – podsumowuje Piotr, uczeń świdnickiego Gimnazjum nr 1 – Pojawiło się mnóstwo pytań z historii. Mam jednak nadzieję, że nie poszło mi tak źle.

Napisanie egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia szkoły. Co ważne, testu można nawet nie zdać, jednak dobre lub bardzo dobre wyniki z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będą dawały większe szanse dostania się do wybranej  szkoły ponadgimnazjalnej. Wyniki testów uczniowie poznają w połowie czerwca.

Last modified: 2 lipca 2020