Gdzie znaleźć najlepsze kredyty?

Autor: |

Gdy pojawia się jakiś pilny wydatek, czy też pojawia się myśl o kupnie mieszkania, potrzebna jest pewna kwota pieniędzy, w miarę możliwości jak najszybciej. Jednak to nie czas, jest głównym wyznacznikiem tego, skąd się weźmie pieniądze. Oczywiście, każdy skieruje swoje kroki do banku. Jednak pytanie jest, którego? Banki mogą posiadać przeróżne oferty tych samych produktów, dlatego wybór może nie być taki prosty. Na szczęście istnieją takie narzędzia, jak ranking kredytów, dzięki którym można sprawdzić, jaki w danym czasie jest najkorzystniejszy.

Jak wybrać idealny kredyt?

Zanim ktoś zdecyduje się na jedną ofertę, powinien przeanalizować jak największą ich ilość. Oczywiście, to byłoby bardzo pracochłonne, dlatego przy rankingach, najczęściej istnieją jeszcze takie narzędzia, jak porównywarka kredytów. Służy ona do porównania między ofertami najważniejszych parametrów.

Wybierając ofertę kredytową, również oczywiście za pomocą rankingu i porównywarki, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

  • Oprocentowanie – najważniejszy koszt, który towarzyszyć będzie racie przez cały okres kredytowania. Jest to wynagrodzenie banku naliczane od kwoty kredytu pozostałej do spłaty. Zazwyczaj w przypadku takich produktów, jak kredyty gotówkowe, oprocentowanie to jest maksymalne dopuszczalne, tj. dwukrotność sumy stopy referencyjnej i 3,5 p.p. Bank aby stworzyć oprocentowanie, dodaje stopę bazową, np. WIBOR i marże banku. Należy pamiętać, że oprocentowanie to jest zmienne, dlatego też należy stale obserwować, czy stopy procentowe nie idą w górę, ponieważ konsekwencją tego mogą być również drożejące raty.
  • Prowizję – jest to jednorazowe wynagrodzenie dla banku wyrażone w procentach, które może być również rozłożone na raty. Zazwyczaj wynosi kilka procent wartości całego kredytu. Warto zapamiętać, że zgodnie z aktualnymi przepisami, za wcześniejszą spłatę kredytu, można żądać od banku zwrotu proporcjonalnej do wcześniejszej spłaty kwoty prowizji. Przy wysokich kwotach, może to być naprawdę ładna suma.
  • RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to jeden z najważniejszych, prostych wskaźników, który może posłużyć kredytobiorcom do porównania ofert kredytowych. Często widać ten wskaźnik na plakatach banków, jednak takie prostolinijne porównania nie zdadzą egzaminu. Wszystko przez to, że banki wyliczają RRSO dla różnych przykładów reprezentatywnych. Dlatego najlepiej jest skorzystać z porównywarki kredytów, która wskaźnik ten obliczy dla określonych warunków i kwoty, dzięki czemu efekty będą bardziej rzeczywiste.
  • Maksymalną możliwą długość czasu kredytowania – w zależności od produktu, banki umożliwiają korzystanie z kredytu przez różny czas. Dla kredytów gotówkowych często jest to 5 lat, jednak zdarzają się również banki, które oferują 8, a nawet 10 lat okresu kredytowania. Dzięki temu, zaciągając kredyt wysokiej wartości, można go dogodnie rozłożyć sobie na niskie raty.

Banki różnią się jeszcze innymi elementami między sobą, jednak do powyższych warto jeszcze jedynie dopisać rodzaj rat. To znaczy, czy raty są malejące, czy annuitetowe. Zazwyczaj jednak najpowszechniejsze produkty, czyli kredyty gotówkowe, oferowane są z ratami równymi. To samo tyczy się również innych produktów.

Na stronie internetowej z rankingiem kredytów gotówkowych Czerwona Skarbonka – https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyty-gotowkowe/, można znaleźć więc przede wszystkim kredyty z ratami równymi. Zawsze jednak warto po zapoznaniu się z ofertą, wejść na stronę danego banku i dowiedzieć się, czy może są dostępne raty malejące. Dlaczego warto korzystać właśnie z nich? Ponieważ są one po prostu tańsze, ze względu na szybciej spłacany kapitał.

Dlaczego ranking kredytów to dobre rozwiązanie? Kredyt wiąże się z pewnym kosztem, który będzie towarzyszyć kredytobiorcy przez cały okres spłaty. Często nie są to naprawdę małe kwoty i już sam kapitał może znacznie obciążyć budżet domowy, a dodając do tego obowiązkowo odsetki, budżet ucierpi jeszcze bardziej. By mieć pewność, że wybrało się najdogodniejszą ofertę w danym czasie, warto właśnie skorzystać z rankingu i porównywarki. To nic nie kosztuje, a dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy, no i nerwów.

/ REKLAMA /

Last modified: 9 sierpnia 2021