Folia pęcherzykowa – opakowania są wszędzie

Autor: |

Folia pęcherzykowa, nazywana też od angielskiego „bubble wrap” – folią bąbelkową, to jeden z najszerzej stosowanych materiałów do pakowania. Jej unikalne właściwości sprawiają, że wiele branż wprost nie może się bez niej obyć.

Folia pęcherzykowa, nazywana też od angielskiego „bubble wrap” – folią bąbelkową, to jeden z najszerzej stosowanych materiałów do pakowania. Jej unikalne właściwości sprawiają, że wiele branż wprost nie może się bez niej obyć.

Jak powstaje folia pęcherzykowa?

Niewiele osób wie, że folia pęcherzykowa powstała, niejako, przypadkiem. W latach pięćdziesiątych, w Stanach Zjednoczonych trwał bum na wykorzystanie tworzyw sztucznych. Były to nowoczesne materiały, o niespotykanych właściwościach, dla których szukano zastosować we wszystkich dziedzinach życia. Znana nam dziś folia z pęcherzykami powietrza jest wersją rozwojową… tapety. W 1957 roku została pierwotnie opracowana jako trójwymiarowa, wypukła tapeta z tworzywa sztucznego. Jako tapeta produkt nie znalazł miejsca na rynku i nigdy się nie przyjął, zauważono jednak jego cechy nadające mu dużego potencjału do wykorzystania w pakowaniu i transporcie.

Folia bąbelkowa to nic innego jak dwie warstwy folii polietylenowej, jedna gładka, druga z charakterystycznym przetłoczeniem – „bąbelkami”, w których zamknięte jest powietrze. Folie tego typu mogę być cieńsze lub grubsze, bąbelki powietrza mogą być mniejsze lub większe, lecz wszędzie zasada jest ta sama, mamy 2 warstwy folii PE z pęcherzykami gazu pomiędzy nimi.

Opakowania z folii pęcherzykowej

Popularna folia bąbelkowa stosowana jest w bardzo wielu branżach. Pakowane są w nią zarówno drobiazgi, często w papierowe koperty z warstwą folii wewnątrz, pomagającą chronić cenna i delikatną zawartość. Ale bąbelki z rolki wykorzystywane są również przy pakowaniu dużych przedmiotów. Folia nawinięta na tekturowe rolki, najczęściej o szerokości jednego metra, wykorzystywana jest do owijania sprzętu elektronicznego, mebli, ceramiki czy innych przedmiotów wrażliwych na uderzenia.

Oprócz folii w rolkach i kopert z folią bąbelkową, do pakowania wykorzystywane są worki z folii pęcherzykowej oraz przekładki. Producenci folii bąbelkowej cały czas pracują nad rozwojem tego produktu. Mamy obecnie na rynku dostępne folie pęcherzykowe samoprzylepne, z dodatkiem antystatycznym, czy poślizgowym, które pozwalają poprawić właściwości opakowaniowe folii. GoldFoam, polski producent folii pęcherzykowej oferuje folię wzmocnioną pianką PE. Dla zwiększenia ochrony pakownych produktów folia jest laminowana piankę PE o grubości od jednego do trzech milimetrów.

Na koniec należy zwrócić też uwagę, że folia bąbelkowa, wykonana z polietylenu (PE) jest produktem w pełni nadającym się do ponownego przetworzenia. Dlatego po odpakowaniu swoich nowych rzeczy, pamiętajcie wrzucić ją do odpowiedniego pojemnika.

/ REKLAMA /

Last modified: 24 czerwca 2022

Accessibility Toolbar

Zmień język »