Filtrują wodę dla Bałtyku

Autor: |

fot. www.brita.pl
Kolejne działania, które podjęła świdnicka placówka, doskonale wpisują się w ogólnopolski projekt edukacyjny „Eko-Szkoła”, realizowany w SP nr 3 od września. Tym razem uczniowie i nauczyciele skupią się na problemie plastikowych odpadów. 

– Coraz więcej mówi się o tym, że do wszystkich mórz i oceanów wpadają ogromne ilości plastikowych śmieci. Przyjmuje się, że rocznie może tam trafiać nawet 15 mln ton. Szacuje się, że jeśli nic się nie zmieni, w 2050 roku będzie ich więcej niż zwierząt morskich – mówią organizatorzy projektu „Filtrujemy dla Bałtyku”, do którego przystąpiła Szkoła Podstawowa nr 3, zachęcając jednocześnie najmłodszych, by przez codzienne wybory i zachowania dbali o środowisko.

Materiały programu są podzielone na dwie kategorie wiekowe: klasy 1-3 i 4-8. W realizacji zadań wezmą udział chętni wychowawcy ze swoimi uczniami. Działania będą się odbywały głównie na godzinach wychowawczych.

– Dla młodszych dzieci przewidziane są, na przykład, kolorowanki i zabawy kreatywne pozwalające lepiej poznać Bałtyk. Starsi zajmą się zadaniami na myślenie i przewidywanie przyszłości. Zamiast podawania suchych faktów, będzie zabawa, która w ciekawy sposób opowie o obecnej rzeczywistości – wyjaśnia Agnieszka Flis, nauczycielka biologii, koordynatorka projektu w SP nr 3.

W ramach programu powstały również dodatkowe pomoce, które rodzice mogą ściągnąć ze strony www.brita.pl i wykorzystać z dziećmi w domu. Są to, między innymi, kolorowanki, krzyżówki, obrazki z łączeniem kropek,  lista zasad pomagających dbać o Bałtyk niezależnie od miejsca zamieszkania. Dla nauczycieli, do wykorzystania na lekcjach, przygotowano scenariusze zajęć, filmy, animacje, plakaty informacyjne.

– Jeśli coś ma się zmienić, edukację ekologiczną należy rozpocząć od najmłodszych lat – dodaje pani Agnieszka. – Poprzez zajęcia, wspólnie z foczką Britką ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, chcemy pokazać dzieciom, jak ogromny wpływ na świat mają ich codzienne wybory i zachowania. Im wcześniej zaczną zdawać sobie sprawę z potrzeb i zagrożeń środowiska, tym lepiej dla nich, dla nas i dla całej Ziemi. Włączając się w akcję, chcemy pomóc naszemu morzu i jego mieszkańcom, bo filtrować dla Bałtyku można na wiele różnych sposobów, nawet z domu.

Last modified: 21 października 2021

Zmień język »