Filmy z historią WSK – Świdnik oraz motocykla WSK

Autor: |

Piotr Jankowski z Urzędu Miasta Świdnik razem z Grzegorzem Dorobą, współorganizatorem Moto Strefy WSK odnaleźli szpule ze starymi taśmami.

– To było na początku roku, gdy zbierałem materiały związane z historią miasta, lotniska oraz zakładu. W momencie tworzenia Moto Strefy, Grzegorzowi udało się wraz z motocyklami wypożyczyć z zakładu materiały reklamowe i kilkadziesiąt filmów. Z początku dotyczyły one wyłącznie motocykli. W taki oto sposób trafiły do nas 24 szpule ze starymi taśmami 8 i 16 milimetrowymi. Nie wiedzieliśmy co na nich jest, gdyż pudełka podpisane były ogólnikowo: „motocykle” lub „helikoptery”. – opowiada nam Piotr Jankowski.

Filmy zostały wypożyczone oraz przegrane na formaty cyfrowe aby można było je obejrzeć. Przekazano je firmie, która się tym zajęła i w ten oto sposób 5 filmów jest już gotowych.

– Najdłuższy film pochodzi z 1982 r. i został zrealizowany przez Polfilm. Dokument sięga jeszcze czasów przedwojennych, przedstawia historię świdnickiego lotniska, szkoły pilotów oraz pokazuje jak powstał Świdnik i jak wybudowano WSK PZL – Świdnik. Jest to historia miasta obrazująca przedwojenne tradycje lotnicze, ale i pochody pierwszomajowe oraz wizyty Edwarda Gierka. Widzimy również współczesny Świdnik z początku lat 80. Posiadamy również film czarno-biały, bez dźwięku, ale wykonany z rozmachem i ciekawą fabułą. Jest to historyjka, zrealizowana najprawdopodobniej na przełomie lat 60/70. – wyjaśnia Jankowski.

W archiwum zakładu znalazły się również dwie kreskówki ze ścieżkami dźwiękowymi zrealizowanymi przez kultowe Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej. Ich realizatorami są m.in. Alojzy Mol i Otokar Balcy, pracujący przy „Reksiu” czy „Bolku i Lolku”.

– Są to prawdziwe perełki. – reasumuje Piotr Jankowski.

Do przegrania zostały jeszcze taśmy z pozostałych 18 szpul, które przesłano już do digitalizacji. Co na nich jest? Tego jeszcze nie wiadomo. Jedno jest pewne … jest to kolejna dawka dawka historii świdnickich motocykli, zakładu oraz miasta.

Wszystkie filmy będzie można obejrzeć na portalu historycznym Świdnik na kartach historii.

Obecnie filmowa historia dostępna jest w profilu gazety “Dziennik Wschodni” pod linkami:

http://www.youtube.com/watch?v=FYn2P2quatY&feature=player_embedded

http://www.youtube.com/watch?v=11p4FVUF0Vc&feature=player_embedded

Zapraszamy również na wirtualny spacer po Moto Strefie WSK : http://www.mok.swidnik.pl/wsk/3d.htm oraz polecamy nagranie z reportażu “Och! Rocku!” z 1987 r. dostępne pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=mcHGqKMx1OQ

Last modified: 1 lipca 2020