Filia nr 3 rusza już w środę

Autor: |

Mieszkańcy osiedla Wschód dostaną własne miejsce pełne ulubionych książek i nowości czytelniczych, a w przyszłości również wystaw i ciekawych zajęć. W środę swoją działalność zainauguruje Filia nr 3 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, mieszcząca się w budynku przy parafii pw. Chrystusa Odkupiciela.

O utworzenie biblioteki we wschodniej części miasta prosili mieszkańcy. Po likwidacji Filii nr 4, która przez lata mieściła się w budynku Szkoły Podstawowej nr 7, a potem także w SP nr 3, chcąc wypożyczyć książki, musieli korzystać z biblioteki głównej.

– Nie było to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla seniorów. Dla nich każda taka wyprawa to spory wysiłek – mówi Magdalena Antończak, kierowniczka Filii nr 3.

W czerwcu, decyzją Rady Miasta Świdnik, udało się połączy dwie niefunkcjonujące w ostatnim czasie filie – nr 4 i 3 (dawniej znajdowała się w świdnickim szpitalu – przyp. red.), w jedną, funkcjonującą pod numerem 3. Jej kierowniczką została Magdalena Antończak. W książnicy będzie również pracowała Katarzyna Ciołek, która wcześniej prowadziła Oddział dla dzieci w Filii nr 4.

Plany na działanie filii są bardzo ambitne. Oprócz bogatego księgozbioru, w którym znalazły się książki polskich i zagranicznych pisarzy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale także literatura popularnonaukowa, nie zabraknie dodatkowych działań.

– Bardzo zależało nam na tym, żeby na tym osiedlu powstała filia biblioteki. Czytelnicy często o to pytali. Udało się znaleźć odpowiednie miejsce i za chwilę ruszamy. Pomieszczenie jest dość duże i dobrze zagospodarowane. Mamy dodatkową przestrzeń w holu, którą możemy wykorzystać na organizowanie wystaw – opowiada M. Antończak.

„Trójka” planuje współpracę z przedszkolami i szkołami, organizowanie dla nich lekcji bibliotecznych i cyklicznych spotkań.

– Chcemy też utworzyć klub, w którym będą się spotykać najmłodsi w wieku od 1. do 3. roku życia, razem z rodzicami. To będą zajęcia ogólnorozwojowe. Początkowo mamy zamiar spotykać się dwa razy w miesiącu. Oczywiście, jeśli będzie większe zapotrzebowanie, spróbujemy organizować więcej takich zajęć – tłumaczy kierowniczka filii.

Coś dla siebie znajdą też seniorzy. Filia chce utworzyć dla nich klub.

– To będą spotkania, podczas których seniorzy spędzą mile czas, porozmawiają, wezmą udział w warsztatach – mówi pani Magda. Dodaje: – Chcemy, żeby dużo się tu działo.

Nowością wśród bibliotecznych działań będzie też usługa „Książka na telefon”. To rozwiązanie dla osób powyżej 75. roku życia lub mających różnego rodzaju schorzenia, uniemożliwiające przyjście do biblioteki. Z usługi będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy osiedla Wschód, ale także całego miasta.

– Ta usługa będzie realizowana raz w tygodniu. Planujemy dostarczać książki w czwartki, po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym bądź mailowym. Będziemy też odbierać przeczytane książki np. przy okazji kolejnego zamówienia – tłumaczy Magdalena Antończak.

Placówka będzie czynna od poniedziałku do piątku. W poniedziałki, środy, czwartki i piątki mieszkańcy skorzystają z niej w godzinach od 10.00 do 18.00, natomiast we wtorki od godz. 8.00 do 15.00. 

Last modified: 2 września 2021

Zmień język »