Ferie w szkołach

Autor: |

Spotkania dla dzieci będą odbywały się we wszystkich miejskich podstawówkach. Na chętnych czekają zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne i nie tylko. Największe zainteresowanie półkoloniami jest w Szkole Podstawowej nr 7.

Już od poniedziałku uczniowie rozpoczną ferie. Tym razem zimowy wypoczynek, ze względu na pandemię, został zaplanowany w całym kraju, w tym samym czasie. Równocześnie zostaną także wprowadzone obostrzenia, które uniemożliwią wyjazdy choćby do popularnych w zimę kurortów. Nieczynne będą również lodowiska czy stoki narciarskie. Uczniom pozostanie więc spędzanie czasu w domach lub skorzystanie z wypoczynku przygotowanego przez szkoły. W Świdniku zajęcia oferują wszystkie miejskie podstawówki. Są adresowane do młodszych uczniów z klas od I do IV.

– Chcemy, na tyle, na ile jest to możliwe, zapewnić dzieciom w czasie ferii zajęcia w formie półkolonii – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – W tym okresie zostanie zawieszona również działalność Parku Avia, także w zakresie nauki pływania. Oznacza to, że uczniowie będą narażeni głównie na spędzanie czasu w domu i przed komputerami. Dlatego chcemy im zaoferować ciekawe i różnorodne zajęcia stacjonarnie w szkołach.

Sport, gry, muzyka lub teatr

Podstawówki postawią przede wszystkim na rekreację i sport, ale również na rozwijanie umiejętności muzycznych i plastycznych. Uczniowie skorzystają także z zajęć edukacyjnych, jak choćby nauki języków obcych.

Wszystkie szkoły przesłały już informacje o półkoloniach do rodziców i są w trakcie zbierania zapotrzebowania na zajęcia. Najwięcej grup powstanie w Szkole Podstawowej nr 7. Zaplanowano ich 9, w każdej może być maksymalnie 12 uczniów. Półkolonie w „Siódemce” odbędą się w drugim tygodniu ferii (od 11 do 15 stycznia).

– Zainteresowanie zajęciami było spore. Mamy dobre zaplecze sportowe, więc dzieci będą z niego korzystać. Nauczyciele przygotują też zajęcia plastyczne, muzyczne, taneczne oraz gry i zabawy – wymienia Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7. – Chcemy również, żeby uczniowie mieli możliwość wykupienia w czasie ferii obiadów.

Cztery grupy zostaną uruchomione w Szkole Podstawowej nr 3. Zajęcia w placówce również rozpoczną się w drugim tygodniu ferii (od 11 stycznia).

– Jesteśmy na etapie zbierania zgód od rodziców. Planujemy cztery grupy i utworzymy je, nawet jeśli będą mniej liczne. Dwie z nich będą sportowe, w pozostałych dwóch postawimy na zajęcia plastyczno- teatralne – mówi Marek Kwieciński, dyrektor SP nr 3.

Przez całe ferie półkolonie będą prowadzone w Szkołach Podstawowych nr 4 i 5. W pierwszej placówce mają powstać 3 grupy, w drugiej może ich być nawet 5. Choć, jak tłumaczy dyrektor „Piątki”, na razie zainteresowanie nie jest bardzo duże.

– Naszą ofertę skierowaliśmy głównie do dzieci rodziców pracujących w instytucjach walczących z koronawirusem. Dotąd zgłoszono do nas 10 uczniów, ale nadal przyjmujemy zapisy – tłumaczy Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

Uczestnicy półkolonii w „Piątce” wezmą udział w zajęciach rekreacyjnych, na basenie, plastycznych, muzycznych, będą się również uczyć języków obcych. Jak podkreślają szefowie wszystkich szkół, wypoczynek będzie prowadzony z uwzględnieniem wymogów i zasad opracowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Last modified: 2 stycznia 2021

Zmień język »