Fałszywy koncert

Autor: |

fot. https://www.facebook.com/billieeilish/

Wydarzeniem zapowiadającym występ Billie Eilish w Świdniku jest zainteresowanych już ponad 17 tys. osób. Problem jednak w tym, że młoda gwiazda wystąpi tego dnia, ale w Wielkiej Brytanii. Organizatorzy nieprawdziwego koncertu pozostają nieznani, natomiast sprawą już zainteresowała się policja.

Wydarzenie zostało utworzone na portalu Facebook kilkanaście dni temu. Początkowo jego organizatorzy szeroko informowali o swoim udziale w zaproszeniu młodej, amerykańskiej gwiazdy na tegoroczne Dni Świdnika. Dołączyli również informację o sprzedaży biletów w cenie od 60 do 90 złotych. Według ich informacji, koncert miał się odbyć na lotnisku trawiastym. Wszystkich mających wątpliwości, czy wydarzenie dojdzie do skutku, zapewniali że tak będzie.

Poważne wątpliwości pojawiły się po porównaniu terminów oficjalnej trasy artystki z datą świdnickiego koncertu. Okazało się, że co prawda na 24 sierpnia został zaplanowany występ Billie Eilish, ale w Wielkiej Brytanii w ramach Reading Festival. Wszelkie próby opublikowania w wydarzeniu posta prostującego nieprawdziwe informacje kończyły się blokadą użytkownika. Dodatkowo, fałszywy koncert zaczął zbierać coraz większa grupę odbiorców. Na początku tygodnia już ponad 17 tys. osób było nim zainteresowanych.

Sprawa zaniepokoiła władze Miejskiego Ośrodka Kultury, który z reguły odpowiada za organizację święta miasta.

– W tym roku Dni Świdnika zostały połączone ze Świdnik Air Festival, o czym szeroko informowaliśmy. Oprócz dwóch dni pokazów lotniczych, zaprosiliśmy również mieszkańców na trzy koncerty polskich gwiazd sceny – mówi Adam Żurek, dyrektor MOK. – Co prawda w wydarzeniu, nie pada nazwa naszego ośrodka, natomiast nazwa święta miasta już tak.

Szef MOK o sprawie postanowił powiadomić policję. – Informacja o koncercie Billie Eilish w Świdniku jest nieprawdziwa. Dodatkowo zaniepokoiła nas wzmianka o prowadzonej sprzedaży biletów i pytania internautów, gdzie można je kupić. Stąd decyzja o złożeniu zawiadomienia.

Informację o nieprawdziwym wydarzeniu została również przesłana do portalu Facebook. Po zgłoszeniu do obsługi portalu i próbie kontaktu z organizatorami, ze strony została usunięta informacja o sprzedaży biletów. Zmienioną ją na bezpłatny wstęp.

Przedstawiciele policji tłumaczą, że sprawę badają. – Zajmuje się nią nasz pion kryminalny. Chcemy ustalić organizatorów wydarzenia i cel, w jakim zostało ono utworzone – mówi asp. Elwira Domaradzka, oficer prasowy świdnickiej komendy.

Przedstawiciele mundurowych opublikowali również informację o fałszywym koncercie na profilach FB policji. – Chcemy przestrzec potencjalnych zainteresowanych tym wydarzeniem – dodaje E. Domaradzka.

kal

Last modified: 12 maja 2020