Fałszywi żołnierze WOT

Autor: |

fot. Facebook Wojska Obrony Terytorialnej

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą ogólnopolską operacją antykryzysową pod kryptonimem „Odporna wiosna”. Pomagają kombatantom, osobom starszym i przebywającym na kwarantannie. Ich dobre serce i zaangażowanie wykorzystują jednak oszuści, którzy podszywają się pod nich i wyłudzają pieniądze. Do takiej próby doszło kilka dni temu w Zabrzu.

– Oszust zadzwonił do osoby starszej prosząc o pieniądze, za które miał rzekomo zrobić zakupy. Na szczęście przebywająca w domu kobieta zorientowała się, że może być to próba oszustwa i skontaktowała się z koordynatorem ds. wsparcia w brygadzie OT, który się nią opiekuje – mówi ktp. Damian Stanula, oficer prasowy z 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reakcja dowództwa była natychmiastowa. Podjęto środki zapobiegawcze, aby nie dopuścić do podobnych sytuacji.

– Poinformowaliśmy naszych podopiecznych. Wiedzą, że nie mogą przekazywać pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT. Natomiast osoby z Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas otrzymują paczki z banków żywności. Żołnierze nie są więc upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów i nie potrzebują dodatkowych pieniędzy. Apelujemy też do wszystkich obywateli. Żaden żołnierz nie może brać pieniędzy od osób, które nie są w systemie pomocowym i nie są pod opieką brygad – wyjaśnia D. Stanula.

Wyróżniają się strojem

Podczas spotkania z osobą podająca się za żołnierza WOT warto zwrócić uwagę na elementy ubioru. Na lewym ramieniu powinna się znajdować odznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Żołnierze noszą również mundur Wojska Polskiego oraz oliwkowy beret.

Osoby, które podejrzewają próbę wyłudzenia proszone są o powiadomienie policji oraz koordynatora z brygady WOT.

Last modified: 7 maja 2020