Ekologicznie w sercu miasta (foto, film)

Autor: |

Dziś plac Konstytucji 3 maja zamienił się w ekologiczne centrum Świdnika. Wszystko za sprawą Eko Targu, który w naszym mieście odbywa się po raz trzeci.

Ci, którzy zajrzą na Eko Targ, na pewno znajdą coś dla siebie. Od godz. 10.00 na swoje stoiska zapraszają producenci i artyści z całego regionu. Zainteresowani mogą kupić miody, oleje, biłgorajskie przysmaki, ale także naturalne kosmetyki do pielęgnacji i makijażu, produkty z żeń-szenia, makramy, ręcznie robioną biżuterię, ozdoby czy swetry. Świdniczanie, którzy są właścicielami czworonogów znajdą też akcesoria dla swoich zwierząt. Chętni mogą nauczyć się rzeźbić w drewnie albo podziwiać pejzaże namalowane na płótnie.

W ramach Eko Targu nie brakuje też innych atrakcji. O godz. 13.00 na spektakl „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem” zaprosił Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”. Z kolei od godz. 14.00 na placu Konstytucji 3 maja obywają się zabawy i konkursy. Najmłodsi mogą też wyszaleć się na dmuchanym placu zabaw.

Sporo będzie się działo również po południu. Od godz. 15.00 do 18.00, na placu Konstytucji 3 maja będzie można wziąć udział w ekologicznych warsztatach. Z kolei o godz. 15.00, w muszli koncertowej Centrum Usług Socjalnych rozpocznie się potańcówka. Do tańca będzie przygrywał zespół Romix.

« z 2 »

Aktualizacja, godz. 16.30

Eko Targ trwa w najlepsze. O godzinie 15.00, w muszli koncertowej przy Centrum Usług Społecznych rozpoczęły się potańcówki. Wydarzenie zainaugurował burmistrz Waldemar Jakson: – Nasza gmina realizuje Budżet Obywatelski, na który co roku przeznaczamy milion złotych. W ramach tego działania organizowane są również miejskie potańcówki oraz wiele innych inicjatyw społecznych. Chciałbym zachęcić was do głosowania na zgłoszone w tym roku projekty. Pamiętajcie, że wygrywają te, które cieszą się największą popularnością. Głosowanie rusza już 20 września. Swoje głosy będziecie mogli oddać przez internet, ale także wypełniając kartę i przynosząc ją do Urzędu Miasta oraz Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

Po krótkim wstępie, przyszedł czas na tańce. Świdniczanom do zabawy przygrywa zespół Romix. Potańcówka potrwa do godz. 20.00.

Z kolei na placu Konstytucji 3 maja rozpoczęły się już zabawy i konkurencje dla dzieci oraz warsztaty robienia puf z opon samochodowych. Chętni mogą też spróbować swoich sił w krawiectwie i uszyć maskotkę według własnego, autorskiego pomysłu.

O godz. 18.00 ruszą koncerty. Najpierw, na placu Konstytucji 3 maja wystąpi duet Ronja x Wrona. Gwiazdą wieczoru będzie Paulina Przybysz. Koncert artysty zaplanowano o godz. 20.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Aktualizacja, godz. 18.30

Na placu Konstytucji 3 maja rozbrzmiała muzyka. Wszystko za sprawą duetu Ronja x Wrona, czyli pochodzącej ze Świdnika wokalistki i autorki tekstów Weroniki Boczek oraz producenta muzycznego i pianisty Kamila Wrony. Wspólnie tworzą muzykę elektroniczną inspirowaną, między innymi brzmieniami vintage oraz etnicznymi instrumentami perkusyjnymi.

Zespół zajął II miejsce w konkursie im. Roberta Brylewskiego. Został doceniony przez jury w składzie m.in. Kasia
Nosowska, Piotr Rogucki, Artur Rawicz, Adam Lewartowski, Jarosław Szubrycht. Jego singiel “Mosty” znalazł się na składance pt. “Czekamy, czekamy”, wydanej przez Poleski Ośrodek Sztuki.

Aktualizacja, godz. 21.00

Świdnickie święto ekologii zamknął koncert Pauliny Przybysz, wokalistki, autorki tekstów i wiolonczelistki, którą fani na pewno kojarzą z projektów Pinnawela, Rita Pax, Archeo oraz zespołu Sistars, który tworzyła razem z siostrą Natalią. Po zawieszeniu działalności grupy, szybko przeszła do kolejnych projektów. W 2017 powróciła na scenę pod swoim imieniem i nazwiskiem – a jej płyta „Chodź Tu” została nagrodzona nagrodą polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderykiem, za najlepszy album elektroniczny. Paulina jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, w jej kolekcji znajdują się nie tylko Fryderyki, ale także Superjedynka, ESKA Music Awards, Róża Gali czy MTV Europe Music Awards (tą nagrodą została wyróżniona dwukrotnie). „Odwilż” kolejna płyta artystki, także przyniosła jej nominację do Fryderyka.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Świdnik oraz Miejski Ośrodek Kultury. Oficjalnymi partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Lubelskie Smakuj Życie. Patronat honorowy nad imprezą sprawują: poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Kruk, poseł na Sejm RP Artur Soboń, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Sponsorami III Eko Targu są: Lubelski Węgiel Bogdanka, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A., spółka z grupy Leonardo Helicopters, Bricomarche Świdnik, Remondis Świdnik Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, Centrum języków obcych Nice and Wise oraz Lubelska Agencja Ochrony Środowiska.

Informacje o wszystkich wydarzeniach w naszym mieście oraz aktualny repertuar Kina Lot znajdziecie w Kalendarzu Wydarzeń.

Last modified: 15 września 2021