Ekologia także w sztuce

Autor: |

fot. archiwum portalu
Już w tę sobotę Świdnik na kilka godzin zamieni się w ekologiczne serce Lubelszczyzny. Na placu Konstytucji 3 maja odbędzie się Eko Targ. Podczas trzeciej odsłony imprezy świdniczanie nie tylko zrobią zakupy u producentów naturalnej żywności, kosmetyków i rękodzieła. Na uczestników wydarzenia czekają również warsztaty, spektakle i zabawy.

Jak nauczyć dziecko dbać o przyrodę oraz w jaki sposób zaszczepić w nim ekologiczne nawyki i poczucie odpowiedzialności za otaczający nasz świat? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w spektaklu „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem”, który wystawi Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska”. To opowieść o dziewczynce, która za sprawą pewnego roztrzepanego króliczka wchodzi do króliczej nory i przedostaje się do tajemniczej krainy. Nie jest to jednak świat znany z powieści L. Carrolla. W spektaklu krakowskiego teatru kraina czarów jest brudna i brzydka, a za wszystkim stoi Zła Królowa, która uwielbia śmieci. O tym, jak skończy się ta historia dowiemy się w sobotę, w godz. 13.00-15.00.

Młodzież i dorośli, którzy również chcieliby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii, będą mieli ku temu okazję już o godz. 15.00. W tym czasie na placu Konstytucji 3 maja odbędą się eko warsztaty, podczas których chętni ozdobią płócienne torby albo wykonają pufę ze zużytej opony. Spotkanie poprowadzi Marta Więckowska, właścicielka firmy Rock and Wall. Gospodarstwo Agroturystyczne „Gliniana Zagroda” zaprosi natomiast na warsztaty garncarskie, a także umożliwi zakup robionych na miejscu placków ziemniaczanych.

Zabawa i tańce „pod chmurką”

Na najmłodszych uczestników Eko Targu czekają również zabawy, konkursy i dmuchany plac zabaw. Z tych atrakcji również skorzystamy na placu Konstytucji 3 maja. W sobotę warto też odwiedzić muszlę koncertową na terenie Centrum Usług Społecznych. W godzinach 15.00-18.00 zaplanowano uwielbianą przez świdniczan potańcówkę. Do tańca będzie przygrywał zespół Romix.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta Świdnik oraz Miejski Ośrodek Kultury. Oficjalnymi partnerami wydarzenia są: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i Lubelskie Smakuj Życie. Patronat honorowy nad imprezą sprawują: poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Kruk, poseł na Sejm RP Artur Soboń, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Sponsorami III Eko Targu są: Lubelski Węgiel Bogdanka, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A., spółka z grupy Leonardo Helicopters, Bricomarche Świdnik, Remondis Świdnik Sp. z o. o., Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek, Centrum języków obcych Nice and Wise oraz Lubelska Agencja Ochrony Środowiska.

Last modified: 8 września 2021