Dzieci uczą rodziców

Autor: |

fot. SP nr 4
Przed dziećmi z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 4 kolejne wyzwanie. Tym razem uczą… rodziców. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej akcji edukacyjnej, do której świdnicka placówka przystąpiła w grudniu. Jej organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego.

„Dzieci uczą rodziców” to propozycja skierowana do przedszkoli i klas I-III. W jej ramach zgłoszone placówki otrzymują materiały do przeprowadzenia lekcji, na przykład prezentacje multimedialne, konspekty, a także specjalne zadanie do wykonania przez najmłodszych. Na comiesięcznych zajęciach dzieci i nauczyciele podejmują tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.

– Do akcji przystąpiły wszystkie grupy z naszego oddziału. Jej celem jest zwiększenie świadomości dzieci o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie ich do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć. Tematyka jest bardzo szeroka, poczynając od ekologii i segregacji śmieci, poprzez historię, przyjaźń i wzajemny szacunek, na sporcie i bezpieczeństwie w ruchu drogowym kończąc – wyjaśnia Edyta Wisowata, wychowawczyni grupy 0a, koordynatorka działań w oddziałach przedszkolnych przy SP nr 4.

Każda lekcja składa się z dwóch części. W pierwszej nauczyciele wprowadzają swoich podopiecznych w dane zagadnienie i omawiają je, a w drugiej najmłodsi otrzymują zadanie do wykonania w domu, koniecznie z rodzicami. Tematyka zajęć jest bardzo szeroka i pozwala zaspokoić ciekawość wszystkich przedszkolaków.

W grudniu dzieci zajęły się „Magicznym czasem”, czyli tematyką związaną ze świętami Bożego Narodzenia. Na przełomie stycznia i lutego zgłębiały „Wirtualny świat”. Podczas lekcji dowiedziały się czym jest Internet i do czego możemy go używać. Poznały też 5 zasad bezpiecznego poruszania się w sieci i zagrożenia, jakie niesie ze sobą wirtualna przestrzeń. Przedszkolaki obejrzały też bardzo ciekawą prezentację i wykonały zadania w przedszkolu oraz z rodzicami w domu.

– Podczas wspólnego korzystania z Internetu, dzieci i dorośli mogli sobie zrobić zdjęcie i zamieścić je na stronie Centrum Rozwoju Lokalnego, meldując w ten sposób wykonanie zadania – dodaje pani Edyta.

Last modified: 19 lutego 2021