Dzieci prawa – ważna sprawa (foto)

Autor: |

fot. Zespół Przedszkoli nr 1
Zespół Przedszkoli nr 1 włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, organizowanego przez UNICEF Polska. 19 listopada, w przeddzień 32. rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, w placówkach odbyły się zajęcia, podczas których rozmawiano na ten ważny temat, oglądano prezentacje i wykonywano prace plastyczne.

W ubiegły piątek maluchy i nauczycielki z Przedszkola nr 2 nie zapomniały o niebieskich strojach lub chociaż elementach garderoby w tym symbolizującym UNICEF kolorze. We wszystkich grupach wiekowych zostały przeprowadzone zajęcia, podczas których dzieciom przybliżono historię powołania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i zapoznano je z ich prawami. Spotkania wzbogaciło wykonywanie prac plastycznych i gry typu memory.

Na niebiesko ubrali się też pracownicy i podopieczni Przedszkola nr 3, a w salach pojawiły się dekoracje w odpowiedniej barwie. Przed obejrzeniem prezentacji multimedialnej, zapoznającej z zapisanymi w konwencji prawami dziecka, dzieci wspólnie ze swoimi wychowawczyniami zastanawiały się, co jest potrzebne do szczęśliwego dzieciństwa, co jest potrzebą a co zachcianką. Wypowiedzi przedszkolaków były zaskakująco dojrzałe – w lot zrozumiały różnicę między tymi pojęciami. Doskonale wiedzą również, że oprócz praw mają też obowiązki – na przykład respektować prawa innych dzieci, szanować ludzi. W ten wyjątkowy dzień nie brakowało też zabaw plastycznych i ruchowych. Niestety, pogoda sprawiła psikusa i z powodu deszczu nie odbył się Niebieski Marsz ulicami Świdnika, podczas którego najmłodsi mieli rozdawać dorosłym niebieskie baloniki, by przypomnieć, że „DZIECI PRAWA – WAŻNA SPRAWA!”

Last modified: 26 listopada 2021