Dywan z kwiatów na Boże Ciało (foto)

Autor: |

Te najbardziej znane można zobaczyć w Spycimierzu w województwie łódzkim, gdzie tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało liczy już ponad 200 lat. Teraz po ten niezwykły zwyczaj sięga Świdnik. Stowarzyszenie i Chór Św. Kingi działające przy kościele pw. Św. Kingi stworzyło wzorzysty, kwiatowy dywan, który znalazł się na trasie dzisiejszej procesji.

– Od dawna chciałyśmy ułożyć taki dywan w Świdniku, ale bałyśmy się, bo kwiaty zerwane z jednego ogródka nie dałyby nam takiej możliwości. Dzięki pomocy parafian i świdniczan udało się zrealizować naszą inicjatywę. Każdy przynosił to, co miał. Po małej garstce, torebce, reklamówce. Kwiatów przybywało, z dnia na dzień było ich coraz więcej. Nie mogłyśmy ich wcześniej zebrać dlatego, że to żywe rośliny, musiały być świeżo ścięte i położone – mówi Agnieszka Durakiewicz, prezes Stowarzyszenia i Chóru Św. Kingi.

Kwiatowy dywan ułożono przed wejściem do świątyni. Liczy kilka metrów, a ilość roślin, których do niego użyto jest wręcz nie do policzenia. Znalazły się na nim motywy religijne, jak hostia, kielich mszalny, krzyż, napis „Zróbcie Mu miejsce. Pan idzie z nieba” czy biało-czerwone serce. Prace nad niezwykłym dywanem rozpoczęły się już we wtorkowy wieczór i trwały do środy, do późnych godzin wieczornych.

– Najpierw narysowałyśmy rysunek kredą na chodniku, potem wysypałyśmy ziemię, która wyznaczyła kontury, a na końcu ułożyłyśmy kwiaty. Wczorajszy wiatr nie ułatwiał nam pracy. Wszystko było podlewane wodą, żeby nie zwiędło i udało się. Prace nad dywanem zaczęłyśmy we wtorek wieczorem, a kwiaty wysypywałyśmy już od środy. Efekt jest piękny – opowiada A. Durakiewicz.

Wygląda na to, że kwietny dywan stanie się kolejnym zwyczajem w parafii pw. Św. Kingi. Pomysł bardzo spodobał się parafianom, którzy jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszej mszy św. chwalili go i chętnie robili zdjęcia.

– Dywan bardzo się podoba. Docierają do nas pozytywne komentarze. Myślę, że stanie się naszą tradycją, tak, jak stało się z Palmą Wielkanocną, Misterium Męki Pańskiej, Muzycznymi wieczorami u Św. Kingi. Na oktawę Bożego Ciała z kolei zrobimy wianuszki, które też są taką starą tradycją, do której chcemy wracać – dodaje Agnieszka Durakiewicz.

Last modified: 13 czerwca 2023

Zmień język »
Skip to content