Dyplomy mają w rękach

Autor: |

fot. archiwum

fot. archiwum

W ubiegły piątek tegoroczni absolwenci liceów i techników odebrali świadectwa dojrzałości. Na terenie Lubelszczyzny do egzaminu przystąpiło prawie 17 tys. maturzystów, z czego zdało 78%. To o jeden procent mniej niż w poprzednim roku.

Do matury podeszło 181 świdniczan, w tym 58 uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego. Z części pisemnej uzyskali średnio: 63% z polskiego, 55,6% z matematyki, 80,5% z angielskiego i 95% z niemieckiego. Natomiast z ustnej kolejno: 83%, 75,6% i 95%. Bardzo dobrze poszło im też z przedmiotów rozszerzonych. Z biologii otrzymali 42,5%, z geografii 45,2%, a z matematyki 55,6%. Większość uzyskała wyniki wyższe niż średnia powiatu czy województwa.

– Cieszymy się z sukcesu naszej młodzieży. 30 czerwca był dniem, w którym wielu nauczycieli usłyszało szczere „dziękuję” za pracę na lekcjach i dodatkowych zajęciach. Jesteśmy dumni i życzymy wszystkim powodzenia w rekrutacji na wymarzone studia – mówi Magdalena Skwarczyńska-Zuch, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Dumne jest również I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego, gdzie do najważniejszego egzaminu w życiu podeszło 105 osób. Licealistom bardzo dobrze poszło z podstawy. Język polski napisali średnio na 61%, matematykę na 71%, a angielski na 81%.

– Jesteśmy szczęśliwi, bo mamy lepszą średnią, niż wyniki w kraju. Szczególnie cieszy nas sukces klasy politechnicznej, która z matematyki uzyskała 90% – komentuje Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO.

Powód do zadowolenia ma też Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie do matury przystąpiło 55 osób. Maturzyści najlepiej poradzili sobie z egzaminami ustnymi. Z języka polskiego otrzymali 74,9%, a z angielskiego – 68,6%. Niewiele gorzej wypadła część pisemna. Średni wynik z matematyki wyniósł 46,9%, z polskiego – 44,5%, a z angielskiego – 63,8%. Dobrze napisali też rozszerzenia. Z polskiego otrzymali 50%, z geografii – 41,7%, natomiast z angielskiego 54,3%.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników naszych absolwentów. Serdecznie im gratulujemy – mówi Janusz Maruszak, zastępca dyrektora PCEZ.

Wśród tegorocznych maturzystów znalazło się też kilka osób, którym nie udało się zdać w pierwszym terminie. Będą mieli swoją szansę w sierpniu, kiedy odbędą się poprawki.

af

Last modified: 2 czerwca 2020

Zmień język »