Dworzec ekspresem

Autor: |

W ciągu zaledwie tygodnia po dawnej wiacie kolejowej nie pozostał nawet ślad. Na jej miejscu niemal natychmiast zaczął piąć się do góry dworzec modułowy. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku. Równocześnie trwa budowa fragmentu ul. Klubowej i przebudowa skrzyżowania ul. Struga z al. Lotników Polskich.

Wyburzanie dworca na stacji Świdnik Miasto ruszyło w połowie października. Zrównanie z ziemią budynku, który stał przy ul. Kolejowej od 1967 roku, zajęło tydzień. Kilka następnych dni trwało usuwanie fundamentów. Już w listopadzie rozpoczął się kolejny etap inwestycji, czyli budowa dworca systemowego. Nowe miejsce dla podróżnych będzie o połowę mniejsze od poprzedniego.

– Będzie to budynek parterowy, z ogrzewaną poczekalnią dla pasażerów oraz toaletami dostępnymi również dla osób niepełnosprawnych – wyliczał Szymon Gałecki, dyrektor biura inwestycyjnego PKP.

Inwestycja pochłonie 4,5 mln zł. Początkowo miała się zakończyć w grudniu, ale już wiadomo, że została przedłużona do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Zadaniem wykonawcy, oprócz przeprowadzenia prac rozbiórkowych, jest budowa nowego dworca składającego się z dwóch części połączonych wiatą. W pierwszej z nich, będą mieścić się poczekalnia oraz toalety ogólnodostępne. W drugiej tzw. miejskiej, zaplanowano niewielki lokal komercyjny. Pod wiatą zaprojektowano stojaki dla jednośladów, a także stację naprawy rowerów.

Elementem dekoracyjnym będzie wieża zegarowa o wysokości prawie 8 metrów. Dworzec zostanie również wyposażony w biletomaty, nowoczesny system informacji głosowej oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Równocześnie w sąsiedztwie ul. Kolejowej trwa budowa dworca autobusowego. Za tę inwestycję odpowiada miasto. Urzędnikom ze świdnickiego ratusza udało się do niej zdobyć dofinansowanie z funduszy unijnych, w ramach projektu „Mobilny LOF”. W planie jest budowa fragmentu ul. Klubowej oraz przebudowa dwóch skrzyżowań u zbiegu al. Lotników Polskich z ul. Struga i Klubową. Kilkanaście dni temu rozpoczęły się, zapowiadane przez wykonawcę, utrudnienia w ruchu. Zwężony został fragment al. Lotników Polskich. Nie można również od strony alei wjechać w ul. Struga. Cierpliwością muszą się także wykazać piesi. Osoby dojeżdżające do dworca kolejowego korzystają z objazdu przez ul. Wojska Polskiego i następnie ul. E. Orzeszkowej, aż do skrzyżowania z ul. Kolejową. Zmienioną trasą jeżdżą autobusy z numerem 35.

Trwające inwestycje wyraźnie zmienią wygląd tej części miasta. W sąsiedztwie stacji kolejowej powstanie niewielki dworzec przesiadkowy wyposażony, między innymi, w toalety dla podróżnych. W ramach projektu zostanie wybudowany także plac manewrowy dla autobusów oraz stanowiska, z których będą odjeżdżać. Pasażerowie schowają się pod wiatami. Elementem inwestycji jest także budowa ścieżki rowerowej i stojaków dla jednośladów. Nowy teren będzie wyposażony w ławki i zostanie objęty miejskim monitoringiem. Tę część inwestycji wyceniono na 7,8 mln zł.

Last modified: 18 grudnia 2020