Dołączyli do grona czytelników (foto)

Autor: |

W środę do grona użytkowników biblioteki szkolnej SP nr 5 dołączyli uczniowie kl. 1d. Do czytelni przyszli pod opieką wychowawczyni Danuty Pastuszak. Zanim jednak wypowiedzieli słowa czytelniczego przyrzeczenia, rozmawiali o tym, czego nie lubią książki i poznali zasady ich wypożyczania.

Spotkanie, przygotowane przez nauczycielki bibliotekarki Izabelę Koczkodaj i Beatę Pinkos oraz stażystkę Jolantę Patajewicz, rozpoczęło odczytanie wierszy pt. „Do młodych czytelników” Kornela Makuszyńskiego i „O niesfornym czytelniku Grzesiu”. Pierwszaki obejrzały również krótkie przedstawienie, którego bohaterami byli książka i brudasek Tomek. Dyskutowały też o tym, jak należy traktować lektury i dlaczego warto czytać.

– Książki nie lubią, kiedy zagina im się rogi, rzuca się je w kąt, plami kartki jedzeniem. Lektury uczą, rozwijają naszą wyobraźnię, nie pozwalają się nudzić, kiedy pada deszcz. Dzięki nim możemy podróżować nie wychodząc z domu – wyliczali uczniowie kl. 1d.

Później zdali egzamin na czytelnika, rozwiązując zagadki i quiz. Następnie odbyło się uroczyste pasowanie. Dzieci z powagą wypowiedziały słowa przysięgi: „My, uczniowie pierwszej klasy, tobie, książko przyrzekamy: chętnie czytać cię będziemy i zniszczyć cię nie damy. Obowiązków czytelnika chętnie przestrzegać będziemy, wiernego przyjaciela w tobie znajdziemy” i odebrały pamiątkowe dyplomy.

Kolejnym punktem programu było zapoznanie się z zasadami wypożyczania. Młodzi czytelnicy po raz pierwszy mogli wypożyczyć lekturę do domu. Na zakończenie uroczystości wszyscy otrzymali zakładki do książek.

– Witamy was w gronie miłośników książek naszej biblioteki. Mamy nadzieję, że będziecie często nas odwiedzali i spędzicie wiele niezapomnianych chwil w czytelniczej podróży – mówiły organizatorki spotkania.

« z 2 »

Last modified: 16 grudnia 2021

Zmień język »