Docenieni za twórczość

Autor: |

fot. Renata Elmerych

Grupa taneczno-teatralna „Pasjonaci” ze Środowiskowego Domu Samopomocy działającego przy PSONI Koło w Świdniku, została laureatem  Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W poniedziałek zespół odebrał nagrodę z rąk pomysłodawczyni wydarzenia – Anny Dymnej, podczas finałowej gali w Krakowie.

Eliminacje rozpoczęły się jeszcze w grudniu. Wówczas zespół wysłał do Krakowa płytę DVD z nagraniem swojego spektaklu. Był jednym spośród 14, które chciały reprezentować tzw. czwarty region – woj. lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Dwa miesiące później, 8 lutego, zaprezentował się podczas eliminacji regionalnych do „Albertiany”, które odbyły się na deskach lubelskiego Centrum Kultury i wywalczył pierwsze miejsce.

– W naszym regionie do półfinału zakwalifikowało się 9 teatrów. Spośród nich wybrano trzy. Jako zwycięzcy mieliśmy okazję wystąpić na deskach Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, podczas uroczystego finału festiwalu – mówi Renata Elmerych, instruktor „Pasjonatów”.

Grupa otrzymała pierwsze miejsce w regionie oraz nagrodę – słynną „Maskę Teatru”, przygotowaną przez jedną z krakowskich instytucji, za widowisko pt. „Historia pewnej miłości”.

– To spektakl o uczuciu. Prowadzi nas od momentu kłótni dwojga zakochanych, przez retrospekcję do czasów początków ich miłości, zauroczenia sobą, rozwoju uczucia, aż po chwilę, gdy nadciągają nad nich ciemne chmury i wszystko zaczyna się burzyć. Widowisko osadzone jest w scenerii lat 20. Nowego Jorku, z muzyką i tańcem musicalowym, w dużej mierze improwizowanym, opartym na pomysłach i ruchach tancerzy – opowiada R. Elmerych.

To nie pierwsza „Albertiana” w dorobku „Pasjonatów”. W 2016 roku zespół zajął trzecie miejsce za przedstawienie pt. „Taniec niejedno ma imię”.

Last modified: 20 maja 2020