Docenieni za ofiarną służbę (foto)

Autor: |

fot. Urząd Województwa Lubelskiego
Gaszą pożary i usuwają skutki klęsk żywiołowych. Ratują życie oraz chętnie angażują się w akcje charytatywne. Teraz zostali wyróżnieni za ofiarną służbę. Lubelscy strażacy odebrali awanse z rąk wojewody lubelskiego Lecha Sprawki oraz lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorza Alinowskiego. Wśród 29 mundurowych znalazł się Grzegorz Widz, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku.

Uroczysta ceremonia odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Zaangażowanie strażaków chwalił Lech Sprawka: – Nie ma zdarzeń związanych z klęskami żywiołowymi, pożarami, wypadkami drogowymi, w których służby straży pożarnej nie były by zaangażowane. Jestem pod wielkim wrażeniem funkcjonowania służb, szczególnie na przykładzie dwóch ostatnich sytuacji, kiedy byłem na miejscu tych zdarzeń. Pierwsza sytuacja to nawałnica w powiecie opolskim, a ostatnio pożar w szpitalu w MSWiA. Stanowicie bezpiecznik dla mieszkańców. Wasza aktywność jest bardzo budująca.

Na wyższe stopnie służbowe w korpusie oficerskim awansowano 10 strażaków, w korpusie aspiranckim – 7, a w korpusie podoficerów i strażaków – 12.

– Spotykamy się z wyróżnionymi szczególnie za zaangażowanie w walkę z koronawirusem, zagrożeniami dnia codziennego. Dziękuję Wam wszystkim. Za waszym pośrednictwem dziękuję waszym podwładnym, wszystkim strażakom województwa lubelskiego, którzy swoją postawą, swoją służbą na co dzień potwierdzają nasze zaufanie, które otrzymujemy od społeczeństwa – powiedział lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Grzegorz Alinowski.

Wśród uhonorowanych nie zabrakło przedstawiciela świdnickiej komendy. Grzegorz Widz, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku, został awansowany ze stopnia młodszego brygadiera na brygadiera. Służbę w PSP rozpoczął w 1996 roku jako słuchacz-podchorąży Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Ukończył ją w 2000 r., uzyskując tytuł inżyniera pożarnictwa oraz stopień młodszego kapitana. W tym samym roku rozpoczął pracę w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Lublinie. Od 2002 r. służył w Komendzie Miejskiej PSP w Lubinie, kolejno na stanowiskach: dowódcy zastępu, dowódcy sekcji, młodszego specjalisty, zastępcy dowódcy zmiany, a od 1 września 2013 r. zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Lublinie. Od 2002 r. jest członkiem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego – Lublin 2, od 2013 r. pełni funkcję jej nieetatowego dowódcy. Jest także koordynatorem wojewódzkim do spraw ratownictwa wysokościowego. 7 września 2021 roku został powołany na stanowisko zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku.

Last modified: 26 listopada 2021