Dieta online przy problemach z żołądkiem. Czy dietetyk przez internet będzie w stanie nam pomóc?

Autor: |

Osoby, które zmagają się z problemami gastrycznymi, najczęściej nie mogą jeść wszystkich produktów. Spożywanie nieodpowiednich pokarmów zwykle prowadzi do nasilenia dolegliwości żołądkowych. Aby je złagodzić, należy stosować odpowiednią dietę. Czy w jej ułożeniu pomoże dietetyk przez internet? Dowiedz się więcej.

Kłopoty żołądkowe wymagają specjalnego postępowania dietetycznego. Nie można podawać standardowych posiłków, ponieważ mogą one nasilać nieprzyjemne objawy. Koniecznością jest stosowanie diety lekkostrawnej – takiej, w której zostaną wykorzystane produkty spożywcze niepowodujących nadmiernego wydzielania soku żołądkowego. Nie wszyscy jednak wiedzą, w oparciu o jakie składniki komponować codzienny jadłospis.

Dieta przy dolegliwościach żołądkowych – na czym polega?

W przypadku występowania problemów gastrycznych ze strony żołądka znaczenie ma nie tylko leczenie farmakologiczne. Równie ważna jest prawidłowa dieta, która pomoże złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Warto pamiętać, że każda dieta, także dieta online, stanowi wsparcie leczenia farmakologicznego. Dietetyk kliniczny, który odpowiada za ułożenie codziennego jadłospisu, musi uwzględnić towarzyszące pacjentowi objawy. Tylko wtedy plany dietetyczne online przyniosą oczekiwane efekty. Pomogą złagodzić dyskomfort związany np. z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego. Istotą tego rodzaju dietoterapii jest też łagodzenie stanów zapalnych, które mogą towarzyszyć chorobom układu pokarmowego – mówi Michał Wrzosek – dietetyk kliniczny, który układa personalizowane plany dietetyczne online.

Dieta przeznaczona dla osób z problemami ze strony żołądka powinna bazować na kilku istotnych zasadach.

  • Regularne spożywanie posiłków

Zaleca się spożywanie niedużych posiłków w krótkich odstępach czasowych. 5-6 dań dziennie zjadanych co 3-4 godziny pomoże uniknąć zaostrzenia nieprzyjemnych objawów.

  • Unikanie produktów nasilających dolegliwości

Osoby, które borykają się z problemami żołądkowymi, powinny obserwować reakcję swojego organizmu na niektóre pokarmy. To ważne, aby móc później wyeliminować te produkty spożywcze, które nasilają objawy. Najczęściej są to: pomidory i przetwory z pomidorów (pod każdą postacią), warzywa strączkowe, cytrusy, kawa, mocna herbata, alkohole.

  • Wykorzystywanie odpowiednich metod obróbki

W diecie lekkostrawnej nie ma miejsca na smażenie, ponieważ tłuszcz znaczącą obciąża żołądek. Szczególnie polecane jest gotowanie (w wodzie lub na parze), duszenie, pieczenie.

Dieta online przy dolegliwościach żołądkowych – czy działa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o skuteczność diety online przy problemach żołądkowych. Wszystko zależy od tego, czy plany dietetyczne online układa dietetyk kliniczny z wieloletnim doświadczeniem. Nie bez znaczenia jest również to, czy jadłospis układany jest indywidualnie.

Warto mieć świadomość, że każda osoba może borykać się z nieco innymi kłopotami gastrycznymi i inaczej reagować na spożywanie niektórych pokarmów.

Jeśli decydujesz się na wykupienie diety online, upewnij się, że:

  • współpracujący z tobą dietetyk przez internet ukończył stosowne uczelnie, a nie tylko szybkie kursy dietetyczne;
  • dieta online jest spersonalizowania, a nie przygotowana dla ogółu.

Warto także sprawdzić, czy dietetyk kliniczny układający plany dietetyczne online będzie miał z tobą kontakt przez cały czas współpracy. To ważne, aby móc modyfikować dietę w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów.

/ REKLAMA /

Last modified: 23 września 2021