Daj choince drugie życie

Autor: |

Nadchodzi czas pożegnania ze świątecznymi drzewkami. Jeśli są żywe i w doniczkach, nie trzeba ich wyrzucać. Choinkę można oddać pracownikom P.K. Pegimek, a nawet wskazać miejsce, gdzie mogłaby zostać zasadzona.

Władze Urzędu Miasta zachęcają świdniczan do wzięcia udziału w niezwykłej akcji.

– Nie marnujmy żywych świerków, jodeł czy sosen. Choinki mogą przecież cieszyć nas nie tylko w okresie świątecznym, ale przez cały rok – zachęca Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Akcja rusza od 11 stycznia i potrwa do 15 lutego. W tym czasie będzie można dostarczać żywe choinki do bazy P.K. Pegimek przy ul. Targowej 19. Natomiast w trzech terminach, 18.01, 01.02 i 15.02, można będzie je zostawić na placu przy Urzędzie Miasta (ul. Wyspiańskiego 27). Od godz. 13.00 do 14.00 na parkingu będzie czekał samochód przedsiębiorstwa, który odbierze drzewka.

Świerki, jodły i sosny, które pełniły rolę choinek świątecznych, gdy zrobi się cieplej, zostaną posadzone do gruntu.

– Ważne jest, aby oddane przez mieszkańców choinki były żywe, niewysuszone i miały nie więcej niż 1,7 m. Specjaliści od zieleni sprawdzą, jaki jest stan drzewka i ocenią jego system korzeniowy. Często zdarza się, że żywa choinka w doniczce tak naprawdę jest ciętą, nie ma korzeni, a tym samym szans na przetrwanie. Pracownicy zajmujący się zielenią wiedzą jak je pielęgnować, sadzić i z pewnością znajdą dla nich dobre miejsce – tłumaczą przedstawiciele ratusza.

Co więcej, mieszkańcy mogą również wskazać miejsca, w których zostaną posadzone drzewka. Propozycję mogą przesyłać mailowo na adres wizp@e-swidnik.pl

Co z ciętym drzewkiem?

W przypadku pozostałych choinek, mieszkańcy bloków mogą je zostawić w pojemnikach na bioodpady lub w altankach śmietnikowych. Świdniczanie z domów jednorodzinnych mogą się ich pozbywać zgodnie z harmonogramem wywozu odpadów lub pozostawić drzewka w dużych pojemnikach na bioodpady.

Masz pytania? Dzwoń

W sprawie choinek można kontaktować się z pracownikami Urzędu Miasta, tel. 81 751 76 99/24 lub firmą Remondis, tel. 81 751 55 16.

Last modified: 8 stycznia 2021