Czym zajmuje się doradca finansowy?

Autor: |

Doradztwo finansowe różni się od pośrednictwa kredytowego. Doradca kredytowy ma znacznie większy zakres obowiązków, które wykraczają poza znalezienie dobrej oferty kredytowej dla klienta. Musi pomóc mu m.in. w przeprowadzeniu badania zdolności kredytowej i poinformować go o prawnych aspektach wzięcia kredytu. Czy warto korzystać z usług doradztwa finansowego? A może warto zostać doradcą finansowym?

Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy często mylony jest z pośrednikiem kredytowym. Jednak doradztwo finansowe dotyczy szerszego zakresu i przebiega w innej formie. Niezależny doradca finansowy nie tylko przedstawia oferty kredytów hipotecznych, ale też:

● ustala możliwości finansowe klienta, badając jego zdolność kredytową,
● doradza mu w zakresie finansowania nieruchomości,
● przygotowuje indywidualne oferty kredytowe różnych banków,
● wyjaśnia wymogi prawne, funkcjonowanie oraz ryzyko związane z kredytem hipotecznym.

Dyrektywa UE na temat pośrednictwa finansowego określa obowiązki doradcy jako przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat ochrony jego majątku. Doradca kredytowy nie jest związany z żadnym bankiem (w przeciwieństwie do pośrednika). Powinien posiadać wiedzę ekonomiczną i prawną, która umożliwi mu przygotowanie klienta do procesu kredytowego.

Doradca finansowy może doradzać nie tylko w zakresie kredytów hipotecznych, jednak jest to najczęściej wybierana usługa. Z porady można skorzystać nawet wtedy, gdy zastanawiasz się, czy warto wziąć zwykłą pożyczkę. W tym przypadku wystarczy podstawowa analiza swoich przychodów i wydatków, którą możesz wykonać w domu. Dopiero potem możesz zdecydować się na konkretną kwotę pożyczki i ofertę. Może ci w tym pomóc szybka i nowoczesna porównywarka finansowa https://ofin.pl/.

Doradca finansowy – jak nim zostać?

Aby zostać doradcą finansowym, wystarczy wykształcenie średnie (choć premiowani są kandydaci z wykształceniem wyższym) oraz wiedza na temat ekonomii i aktualnych produktów bankowych. Przyda się też znajomość technik sprzedażowych. Na stanowisku doradcy kredytowego dobrze odnajdują się absolwenci kierunków ekonomicznych, prawnych i psychologicznych.

Jako doradca finansowy możesz pracować na etacie w firmie, która zajmuje się pośrednictwem kredytowym. Wtedy łatwiej jest ci znaleźć klientów – jeśli firma jest znana, sami się będą zgłaszać po poradę. Jednak nastaw się też na aktywne poszukiwanie nowych klientów, bo tego będzie wymagał pracodawca. Możesz też otworzyć własną działalność gospodarczą związaną z doradztwem kredytowym. Od początku będziesz sam docierać do klientów, co wiąże się z większym ryzykiem.

Jednak po czasie możesz wyrobić sobie dobrą markę osobistą, a to znacznie ułatwi proces szukania nowych kredytobiorców. Im większą wiedzę będziesz posiadać, tym więcej zaufania wzbudzisz.

Ile zarabia doradca finansowy?

Doradca finansowy pobiera wynagrodzenie bezpośrednio od klienta (jesli prowadzi własną działalność gospodarczą) albo otrzymuje je od instytucji, w której pracuje, jako procent za udzielony kredyt. W pierwszym przypadku dla kredytobiorcy będzie to jedna z wielu rzeczy, która finalnie wpływa na całkowity koszt kredytu. Listę wszystkich czynników można znaleźć tutaj https://ngopole.pl/2020/03/20/co-wplywa-na-calkowity-koszt-kredytu/. Dobry doradca kredytowy zawsze uświadamia swoich klientów o wielu kosztach przed kredytowych, o których zazwyczaj się nie myśli (akty notarialne, koszt umowy deweloperskiej, zaliczki dla dewelopera, prowizje dla doradców itp.).

Według badań firmy Sedlak&Sedlak średnia pensja pośrednika kredytowego wynosi 4 810 zł brutto miesięcznie. Z kolei 25 procent pośredników kredytowych zarabia więcej niż 6 6480 zł brutto miesięcznie. W przypadku zatrudnienia w firmie pośrednictwa kredytowego procent od udzielonych kredytów może wynosić do 4,5 proc. od wartości zobowiązania.

Czy warto udać się po doradztwo finansowe?

KNF w komunikacie w sprawie doradców finansowych ostrzega, że “system wynagradzania doradcy finansowego nie zawsze uwzględnia jako priorytetowe działanie w interesie klienta”. Co to oznacza? Nieuczciwy doradca kredytowy może polecić ci kredyt z wyższym oprocentowaniem, aby więcej na tobie zarobić. Takie praktyki niestety się zdarzają, co przekłada się na spadek zaufania do doradców finansowych. Pełna treść komunikatu podkreślająca ten problem znajduje się na stronie KNF https://www.knf.gov.pl/?articleId=52580&p_id=18.

Nie należy jednak zakładać, że wszyscy doradcy finansowi są nieuczciwy. Trzeba być ostrożnym, ale warto pamiętać o zaletach doradztwa finansowego. To m.in. zwiększenie szans na otrzymanie kredytu (doradca powie ci, co zrobić, aby szybko zwiększyć zdolność kredytową), szybsze przejście procesu (od razu wiesz, jaką dokumentację masz skompletować) oraz wybór między najlepszymi dla ciebie ofertami, dobranymi pod twoją zdolność kredytową.

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 4 lutego 2021

Zmień język »