Czym skorupka za młodu…

Autor: |

Rowerzyści skupieni w Świdnickiej Masie Krytycznej chcą edukować najmłodszych miłośników jednośladów. Zajęcia teoretyczne i praktyczne mogłyby rozpocząć się już we wrześniu.

Wniosek o sfinansowanie programu edukacyjnego  czeka na rozpatrzenie. Rowerzyści chcieliby zorganizować w szkołach podstawowych cykl zajęć dla najmłodszych.

– Obserwujemy systematyczny wzrost liczby osób, które po naszym mieście przemieszczają się na dwóch kółkach. W parze z rozwojem dedykowanej im infrastruktury powinna iść edukacja mało doświadczonych rowerzystów. Chcemy przedstawiać dzieciom i młodzieży alternatywne, ekologiczne i bezpieczne sposoby przemieszczania się po mieście oraz namówić do korzystania z nich – mówi Klaudia Waryszak, przedstawicielka Świdnickiej Masy Krytycznej.

Przedstawiciele Świdnickiej Masy Krytycznej chcą zaprosić do współpracy świdnickie szkoły podstawowe. Wkrótce mają zamiar rozmawiać z dyrektorami placówek o sensie przeprowadzenia takich zajęć.

– Liczymy, że na naszą inicjatywę przychylnie spojrzy Urząd Miasta i pomoże nam w nawiązaniu kontaktu ze szkołami – dodaje K. Waryszak.

Plan zakłada przeprowadzenie dwóch rodzajów zajęć: teoretycznych, podczas których omówiona zostanie tematyka z zakresu bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście w różnych warunkach, przepisów prawa, wyposażenia roweru, rodzajów infrastruktury rowerowej. Zaplanowano też część praktyczną, podczas której, uczniowie, pod okiem instruktorów, ćwiczyliby poruszania się rowerem po mieście.

Zajęcia miałyby odbywać się we wszystkich szkołach podstawowych. Pomysłodawcy podkreślają, że zależy im, aby w przyszłości skorzystali z nich również gimnazjaliści.

Last modified: 29 czerwca 2020