Czym może zaskoczyć nas Chorwacja?

Autor: |

Szukając miejsca, które zachwyci nas przyrodą, klimatem, ciekawym położeniem i lokalnymi atrakcjami, warto rozważyć wyjazd do Chorwacji. To jedno z ulubionych miejsc Polaków wybieranych na wakacyjne wypady – nie rozczaruje nas złą pogodą, a mieszkańcy są bardzo otwarci na turystów. Istnieją jednak miejsca w tym kraju, których nie znajdziemy w przewodnikach, ale z pewnością są warte odwiedzenia.

W Chorwacji od połowy czerwca do końca września trwa sezon turystyczny, który przyciąga odwiedzających z całego świata, spragnionych fal i pięknych plaż. Najczęściej trafiają do słynnych nadmorskich kurortów z luksusowymi hotelami. Liczne wyspy i rejsy między nimi z pewnością są gwarancją niezapomnianych przeżyć, jednak warto czasami zapuścić się w rejony mniej znane i nieopisane tak dokładnie w przewodnikach turystycznych. Dzięki temu możemy odkryć prawdziwe perełki, zjeść pyszne jedzenie przygotowane ze świeżych lokalnych produktów i kupić oryginalne pamiątki, które pozostaną z nami na lata.

Zabytki, jakich nie ma nigdzie indziej

Decydując się na przelot do Chorwacji, warto szukać połączeń do miasta Zadar, które pod względem turystycznym stawia się na równi z Dubrownikiem, ale nie jest aż tak spopularyzowane. Dzięki temu unikniemy ogromnych tłumów i kolejek przed różnymi atrakcjami. Z pewnością należy zwrócić uwagę na niezwykłą architekturę tego miasta, które było „świadkiem” wielu ważnych wydarzeń historycznych, a dzisiaj stanowi rezultat działań wielu władców i wpływu różnych kultur, które znalazły tu swoje miejsce. Wieczorem powinniśmy spróbować lokalnego specjału, jakim jest likieru Maraschino, oraz udać się na spacer promenadą prowadzącą do jedynych w swoim rodzaju Morskich Organów. To niezwykłe połączenie artyzmu i inżynierii wykorzystuje siłę morskich fal i wiatru – napełniając konstrukcję, powodują emitowanie różnej wysokości dźwięków. Na szczęście na stronie https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Chorwacja-HR/ znajdziemy atrakcyjne połączenia lotnicze z tym miastem i możemy na własne oczy zobaczyć tego typu instalacje.

Historia połączona ze współczesnością

Miasta na południu Europy mają bardzo ciekawą historię, gdyż były poddawane wpływom różnych władców. Dzisiaj możemy na własne oczy oglądać niezwykłe konstrukcje, budynki i instalacje, z których kiedyś korzystali starożytni mieszkańcy przechadzający się po ulicach w eleganckich togach. Odwiedzając Pulę, trafimy na kolejne miasto, które – choć wciąż jest ważnym punktem na mapie Chorwacji, zachęca mniejszymi tłumami, ciekawą historią i położeniem. To teren nieco bardziej górzysty, który leży na skraju półwyspu Istria. Można zajrzeć tu do świątyń i zamków, a także przejść przez Łuk Sergiusza lub bramy strzegące wstępu do miasta już od I wieku p.n.e. Tym, czego z pewnością nie można pominąć, jest amfiteatr, który do złudzenia przypomina rzymskie Koloseum. Kiedyś walczyli tu gladiatorzy, dziś możemy obejrzeć koncert największych artystów. Śpiewali tu m.in.: Luciano Pavarotti, Jose Carreras, a także Anastacia, Elton John i Sting.

/ REKLAMA /

Last modified: 19 kwietnia 2021

Zmień język »