Czy warto wybrać Cypr na jesienne wczasy?

Autor: |

Jesień w Polsce jest piękna, ale nieprzewidywalna. Słońce przeplata się z deszczem, ciepłe dni z zimnymi. Trudno tu zaplanować urlop. Tymczasem Cypr jesienią jest dokładnie tym, czego potrzebujemy, by odpocząć.

Za co pokochamy Cypr jesienią?

Przede wszystkim za spokój. Szczyt sezonu turystycznego za nami, ale pogoda nadal jest bardzo przyjemna. Dość powiedzieć, że w listopadzie średnie temperatury wynoszą 20°C, a woda w morzu jest chłodniejsza zaledwie o jedną kreskę. Jednak większość turystów opuściła już wyspę, tłok jest zdecydowanie mniejszy. Będzie spokojniej, bardziej kameralnie, ale tak samo luksusowo, jak latem.

Upały należą już do przeszłości, można więc zaplanować zwiedzanie. Na Cyprze jest wiele rzeczy wartych zobaczenia (słone jezioro w Larnace, skała Afrodyty, wodospad Millomeris, kanion Avakas, plaże Nissi Beach i Lara Beach) ale trudno to zrobić w miesiącach wakacyjnych, gdy temperatury zbliżają się do 40°C! Jesienią w grę wchodzą nie tylko plaże, ale też inne ciekawe miejsca. Niewątpliwie za obowiązkowy punkt programu trzeba uznać wizytę w Parku Archeologicznym Pafos. 

Słońce, którego w Polsce zaczyna w listopadzie bardzo brakować, na Cyprze świeci w najlepsze. Wyspa ma aż 320 słonecznych dni w roku. Tego nie da się przecenić. A jeśli dodamy do tego wyśmienitą kuchnię, malownicze krajobrazy, liczne zabytki i ciekawe miejsca będzie jasne, dlaczego jesień na Cyprze jest najlepszą propozycją na urlop.

Cypr Południowy czy Północny?

To nie tylko kwestia położenia geograficznego. Południowy i Północny Cypr to ścisły podział administracyjny. Tym samym na jednej wyspie mamy dwa kraje o podobnej nazwie, ale całkowicie odmiennym obliczu.

Cypr Południowy jest nieco bardziej europejski i chętniej odwiedzany. Tu znajdują się najbardziej znane kurorty i atrakcje turystyczne. Jeśli zechcesz udać się do Pafos, wybierz Cypr w ofercie Itaki i baw się dobrze! Czeka na ciebie luksusowy hotel z ofertą all inclusive i moc atrakcji na miejscu. W Pobliżu Pafos znajduje się skała Afrodyty, chyba największy na wyspie magnes na zakochanych. Warto zobaczyć też inne ośrodki turystyczne, które jesienią mogą w pełni zaprezentować swoje oblicze: Limassol, Protaras, Ayia Napa. A jak pięknie o tej porze roku wyglądają góry Troodos! Południowy Cypr to liczne szlaki trekingowe, można spędzać czas bardzo aktywnie. A dla fanów wody też znajdzie się gratka – nurkowanie!

Północny Cypr podlega silnym wpływom tureckim. Nie należy do Unii Europejskiej i to się wyraźnie czuje. Wycieczka tutaj to taki swoisty skok w czasie, coś jak lata osiemdziesiąte w Polsce. Jeśli udamy się na wakacje na Cypr Południowy, warto przekroczyć symboliczną granicę i choć na kilka godzin przejść na drugą stronę, by zobaczyć Cypryjski Park Narodowy, prawdziwie dzikie plaże i wioski rybackie, do których turyści zaglądają raczej rzadko. Po tej stronie wyspy można zobaczyć też żółwie Caretta.

Ile kosztują jesienne wakacje na Cyprze?

Dużo taniej niż można by przypuszczać! W ofercie Biura Podróży Itaka, największego touroperatora w Polsce, ceny last minute zaczynają się od 1159 zł. Jeśli interesuje nas oferta all inclusive, cena będzie nieco wyższa – 1559 zł. Warto dopłacić, by nie martwić się o wyżywienie i zimne napoje, kiedy tylko przyjdzie nam na nie ochota. Loty realizowane są z Modlina, Gdańska, Katowic i Krakowa. Na miejscu na gości czekają luksusowe resortowe hotele położone blisko plaży.

/ REKLAMA /

Last modified: 29 października 2021

Zmień język »