Czy warto inwestować w apartamenty?

Autor: |

Ostatnie lata to okres, w którym coraz większym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości. W związku z tym zauważyć możemy systematyczny wzrost cen nieruchomości, przy jednoczesnym spadku wartości pieniądza. Co za tym idzie wiele osób zaczęło traktować inwestycję w nieruchomości jako najlepszy sposób na lokowanie kapitału. Czy faktycznie to dobry kierunek, czy warto się na taką inwestycję zdecydować? Czy lepiej wybierać mieszkania na wynajem długoterminowy czy lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w apartamenty na krótkoterminowy wynajem. 

Inwestycja w nieruchomości – apartamenty inwestycyjne 

Wśród tych propozycji, na które będzie można zwrócić uwagę są apartamenty inwestycyjne w atrakcyjnych lokalizacjach, warto mieć to na uwadze i zaglądać do oferty np. Condo.pl, gdzie znajdziemy dostępne liczne apartamenty w świetnych lokalizacjach, w które ewentualnie będzie można zainwestować. Czy w rzeczywistości to dobry wybór i na jakie zyski z wynajmu można liczyć? To kwestia uzależniona od wielu czynników, dlatego warto ją dobrze rozważać. Inwestycja ma bowiem szeroki zakres wydane środki są bardzo duże więc nie powinno się pochopnie podejmować decyzji o zakupie takiego apartamentu. 

Apartamenty inwestycyjne – szybsza szansa na zarobki 

Zaletą apartamentów inwestycyjnych w stosunku do mieszkań na wynajem długoterminowy jest fakt, że bardzo często są sprzedawane jako te wykończone pod klucz, dlatego można liczyć na szybszy start i zarobki z takiego apartamentu. Nie trzeba tracić czasu na wykończenie mieszkania, a to jak wiadomo spore wyzwanie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że inwestycja w apartament to próba skierowania oferty do osób zamożnych, klientów z wyższego segmentu, dlatego właściwa jakość wykończenie ma kluczowe znaczenie. 

Najpierw inwestycja – potem zarobki 

Mówiąc o inwestycjach w nieruchomości można mówić o zarobku ze względu na późniejszą droższą sprzedaż mieszkania, bądź też zarobek wynika z tego, że nieruchomość jest wynajmowana. I ten właśnie model wykorzystywany jest jeśli chodzi o apartamenty inwestycyjne. Rozważając opłacalność takiej inwestycji powinniśmy zacząć od racjonalnej oceny stopy zwrotu takiej inwestycji. To podstawowa kwestia, którą należy brać pod uwagę pamiętając o tym, by obliczenia były oparte o rzeczywiste dane. 

Roczną stopa zwrotu obliczana jest na podstawie rocznego zarobku z wynajmu z podjętymi kosztami, dzielonego następnie przez całkowity koszt zakupu. W taki sposób uzyskać można procentową informację o potencjalnym zwrocie. Deweloperzy oferujący apartamenty inwestycyjne informują o możliwym zwrocie na poziomie nawet 9%, natomiast trzeba do takich wyliczeń podchodzić w ostrożny sposób. 

Ile można zarobić? – kluczowa sprawa to obłożenie 

Obliczając stopę zwrotu trzeba brać pod uwagę potencjalny zarobek. Dlatego konieczne jest wzięcie pod uwagę w rozliczeniu rocznym jakie zyski apartament może przynieść. Tutaj istotną rolę ma więc jego obłożenie, przez ile tygodni w ciągu roku apartament może być wynajęty. Prawdopodobnie w Górach będzie to większa szansa na wynajem niż nad Morzem przez cały rok. Kluczem do sukcesu przy ewentualnej inwestycji będzie obłożenie, dlatego niektórzy deweloperzy odpowiadają za organizację obłożenia dla swoich inwestycji, co dla kupującego ma być zachętą do wyboru apartamentu. 

Apartamenty inwestycyjne to rozwiązanie, które można mieć na uwadze, jednak nie powinno się go traktować jako opcji, która będzie dla każdego odpowiednia. Jeśli obłożenie apartamentu nie będzie odpowiednio duże to może się okazać, że stopa zwrotu będzie mniejsza niż przy lokatach. Przed decyzją o zainwestowaniu w apartament na wynajem należy rozważyć wszystkie za i przeciw analizując na jakie zyski z apartamentu można liczyć biorąc pod uwagę do rozliczeń racjonalne dane. 

/ REKLAMA /

Last modified: 14 stycznia 2022

Zmień język »