Czy potrzebujesz biura rachunkowego?

Autor: |

Powierzenie rozliczeń księgowych profesjonalnemu księgowemu wiąże się z dodatkowym kosztem dla firmy. Czy warto wynająć biuro rachunkowe do prowadzenia rozliczeń firmy? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Duże firmy zatrudniają księgowego lub cały dział księgowy, który zajmuje się kadrami, prowadzeniem rozliczeń podatkowych itd. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub mikro przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie pracownika, który będzie zajmował się prowadzeniem księgowości. Niektórzy właściciel decydują się więc samodzielnie zająć dokumentami i ich rozliczeniami. Jednak inni wolą skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Jakie są zalety takie rozwiązania?

Założenie firmy

Pierwsze zetknięcie się z urzędami związane z założeniem firmy może być bardzo trudne. Nie dość, że rozpoczęcie własnego biznesu jest bardzo emocjonującym i stresującym krokiem dla właściciela, to dodatkowych trudności nastręczają formalności związane z zarejestrowaniem i rozpoczęciem działalności. Dodatkowych problemów mogą przysparzać wszelkie dokumenty, które trzeba złożyć, aby móc rozpocząć działalność. Dlatego warto już na tym etapie zgłosić się do biura rachunkowego. Chociaż jeszcze formalnie nie prowadzimy działalności, to biuro rachunkowe może udzielić wsparcia i przeprowadzić przez żmudny proces zakładania firmy. Jest to spore ułatwienie dla osoby starającej się założyć działalność – usprawnia proces i daje poczucie bezpieczeństwa. Na wstępnym etapie należy podjąć sporo ważnych decyzji – biuro rachunkowe może pomóc określić jaki sposób rozliczania podatku będzie optymalny, jaki rodzaj działalności wybrać, czy zostać VAT-owcem czy nie, czy zatrudnić pracownika czy wynająć na umowę o dzieło itd.

Z biurem rachunkowym oszczędzasz czas

Jeśli właściciel firmy decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości musi liczyć się z trudnościami. Rozliczenia, znajomość aktualnych przepisów, obsługa kadr i płac – wszystko to wymaga czasu i uwagi. Ten czas właściciel mógłby przeznaczyć na rozwijanie swojej działalności, a zamiast tego zmuszony jest uczyć się nowego zawodu – księgowego. Patrząc z tego punktu widzenia wynajęcie zewnętrznego biura rachunkowego wcale nie jest kosztownym wydatkiem. Pozwala zaoszczędzić czas, który można przeznaczyć na coś co przyniesienie wymierne korzyści pod względem finansowym.

Poczucie bezpieczeństwa

Czas to nie jedyny koszt jaki trzeba ponieść samodzielnie prowadząc księgowość firmy. Kolejnym jest stres i strach przed nieprawidłowym stosowaniem przepisów. Ponieważ prawo szybko się zmienia, łatwo jest popełnić błąd, który może wiązać się z karą finansową. Biuro rachunkowe zatrudnia osoby, które mają wykształcenie związane z finansami i na bieżąco są zorientowane w prawie polskim. Przedsiębiorca może więc mieć pewność, że jego rozliczenia i księgowość są w dobrych rękach. Poza tym biuro rachunkowe bierze odpowiedzialność za wykonywane przez siebie czynności. Większość biur rachunkowych ma wykupioną polisę OC – dzięki czemu może pokryć ewentualne straty klienta wynikające z błędnych rozliczeń.

W obecnych czasach wynajęcie biura rachunkowe jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie trzeba ograniczać się do własnego miasta. Dokumenty do rozliczenia można przesyłać mailowo lub za pośrednictwem odpowiedniej platformy internetowej, w związku z czym współpraca z biurem nie wymaga kontaktów osobistych. Biura rachunkowe często prowadzą działalność dla różnych regionów Polski. Przykładem może być Biuro Rachunkowe Everte z Lublina, które świadczy usługi księgowe także dla firm z Warszawy – więcej informacji na stronie Biuro rachunkowe Warszawa.

Wynajęcie biura rachunkowego może zaoszczędzić czas, siły, środki i pozwolić na spokojne rozwijanie działalności firmy.

Kancelaria Rachunkowa EVERTE
ul. Willowa 65 lokal 18
20-819 Lublin
Telefon: + 48 (81) 440-45-81

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 22 września 2021