Czerwiec witamy na hulajnogach

Autor: |

Fot. materiały Bolt
System wystartuje od początku przyszłego miesiąca. Już wiadomo, że hulajnogi elektryczne dostarczy firma Bolt. Pierwszy, testowy sezon potrwa pół roku. Jeśli pojazdy się sprawdzą, pozostaną w Świdniku na dłużej.

Pomysł wprowadzenia do miasta wypożyczalni hulajnóg elektrycznych pojawił się w minionym roku. Władze ratusza zapytały również o zdanie mieszkańców. – Głosy były podzielone, ale z przewagą pozytywnych. Daliśmy więc projektowi „zielone światło” – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Tym samym można było rozpocząć konkretne rozmowy z firmami, które obsługują tego typu systemy. W tym tygodniu Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek przesłało podpisaną umowę do operatora, który jest już dobrze znany na rynku. – Sieć wypożyczalni hulajnóg w naszym mieście stworzy firma Bolt – mówi M. Dmowski. – Umowa została podpisana na pół roku. W tym czasie chcemy sprawdzić, jak takie pojazdy przyjmą się w naszym mieście. Jeśli świdniczanie będą chcieli z nich korzystać, wówczas hulajnogi zostaną z nami na dłużej.

Z Boltem ściśle będzie współpracować P.K. Pegimek. – System ruszy od początku czerwca. Do zadań jego operatora należy, zapewnienie dostępności w naszym mieście 30 hulajnóg, czuwanie nad stanem technicznym pojazdów, udostępnienie aplikacji do ich wypożyczania oraz wyznaczenie miejsc, w których będzie można je zostawić i wypożyczyć – tłumaczy Jerzy Irsak, prezes przedsiębiorstwa.

Władze Pegimeku zaproponowały 89 lokalizacji miniparkingów dla hulajnóg. Jak zaznaczają, punkty zostaną ostatecznie wskazane po konsultacjach z Boltem. W ich wyznaczeniu na terenie Świdnika pomagał Maciej Lubaś, ekspert do spraw mikromobilności. – Najważniejszym założeniem systemu jest zapewnienie mu jak największej mobilność. Dlatego zaproponowałem gęstą siatkę miejsc, w których będzie można wypożyczyć i zostawić hulajnogę – tłumaczył.

Strefy mobilności mają być rozsiane po całym mieście. Między jednym a kolejnym powinno być około 150 metrów odległości. – Taki dystans osoba chodząca ze średnią prędkością jest w stanie pokonać w 2 minuty – wyjaśniał M. Lubaś.

Parkingi dla hulajnóg mają mieć postać niewielkich, oznakowanych kopert, które uporządkują sieć wypożyczalni. Każdy użytkownik będzie mógł pozostawić i pobrać pojazd tylko w wyznaczonym miejscu.

Nowe w prawie

19 maja weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Doprecyzowała, między innymi, przepisy dotyczące hulajnóg. Takimi pojazdami nie można jechać ulicą, na której dopuszczalna prędkość przekracza 30 km/h. Ich użytkownicy w takiej sytuacji korzystają z pasów dla jednośladów, dróg rowerowych lub w wyjątkowych przypadkach chodników. Hulajnogą nie będzie można jechać szybciej niż 20 km/h. Nie skorzystają z nich dzieci poniżej 10 lat chyba, że pod opieką dorosłych. Osoby między 10 a 18 rokiem życia będą musiały legitymować się kartą rowerową lub odpowiednim prawem jazdy.

Last modified: 22 maja 2021