Czekamy na finał (foto)

Autor: |

Ich praca na co dzień jest być może mało widoczna, ale niezwykle potrzebna i niosąca wsparcie wielu świdniczanom. Od 1992 roku funkcjonowali w budynku przy ul. Kościuszki 8, który nie spełniał wszystkich potrzeb. Od kilku miesięcy trwa jednak jego rozbudowa. Dzięki staraniom władz miasta, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku już niebawem doczeka się dodatkowej powierzchni i pomieszczeń, a co za tym idzie będzie mogło pomagać kolejnym osobom.

Świdnickie PSONI działa od 1987 roku. Powstało z inicjatywy rodziców osób z upośledzeniem umysłowym. Na przestrzeni lat Koło przechodziło różne przemiany organizacyjne i kilkakrotnie zmieniało siedzibę. Niezmienne pozostało natomiast to, że udziela pomocy i wsparcia osobom niepełnosprawnym oraz ich bliskim. Mogą oni korzystać z Dziennego Centrum Aktywności, Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy. Ze względu na warunki lokalowe, niemożliwe było przyjęcie wszystkich chętnych, więc na liście rezerwowej jest wielu oczekujących.

– W naszych placówkach mamy obecnie 171 podopiecznych. Dzienne Centrum Aktywności zajmuje się wielospecjalistyczną, wczesną i ciągłą rehabilitacją osób z niepełnosprawnością oraz zagrożonych niepełnosprawnością. W tej chwili jest już kilkumiesięczna kolejka oczekujących do lekarza czy na zajęcia. Dzieci przychodzą tu na godzinę lub dwie dziennie, w zależności od stanu zdrowia, do fizjoterapeuty, masażysty, logopedy, pedagoga czy psychologa.  W Warsztacie Terapii Zajęciowej i Środowiskowym Domu Samopomocy, dla dorosłych, zajęcia trwają 7 godzin dziennie. Tutaj jest po kilka osób czekających na możliwość skorzystania z nich. Kiedy zakończy się rozbudowa, będziemy mogli wnioskować o uruchomienie nowych miejsc i przyjęcie kolejnych chętnych – wyjaśnia Iwona Ratajczak, przewodnicząca zarządu PSONI Koło w Świdniku.

4 miliony wsparcia

Nowych pomieszczeń będzie więcej niż kilka. W 2022 roku miasto pozyskało 4 mln zł z II edycji „Rządowego Funduszu Polski Ład. Program Inwestycji Strategicznych” na przebudowę siedziby PSONI Koło w Świdniku. Inwestycja obejmuje jej rozbudowę od strony wschodniej, a także remont starej części.

– Długo czekaliśmy, ale w końcu się udało. Remont dotyczy robót, które nie były wykonywane od początku istnienia budynku – mówi I. Ratajczak. – Dokonywaliśmy oczywiście drobnych, bieżących napraw, kiedy były potrzebne, ale nigdy nie wymienialiśmy na przykład  instalacji wodno-kanalizacyjnych. Teraz zostanie to zrobione. Wymienione będą też pokrycie dachowe, stolarka okienna i częściowo podłogi, a także wyremontowane piwnice. Powstanie wewnętrzna platforma, by ułatwić poruszanie się osobom na wózkach czy mającym trudności z chodzeniem. W nowej części zlokalizujemy pracownie terapeutyczne. Powstanie też, co jest dla nas bardzo ważne, duża sala rehabilitacyjna, będąca jednocześnie salą konferencyjną. Będziemy mogli organizować więcej spotkań, nie tylko dla naszych uczestników. Zagospodarujemy teren zielony. Brama wjazdowa już została poszerzona. Regularnie spotykamy się z wykonawcą oraz przedstawicielami Urzędu Miasta i omawiamy bieżące sprawy. Współpraca bardzo dobrze się układa. Dziękujemy władzom miasta za dotychczasowe wsparcie.

Budynek, w którym mieści się PSONI, powstał w latach 60. Miasto dbało, by był w jak najlepszej kondycji. Ocieplono go, wstawiono nowe okna, wymieniono ogrodzenie, zrobiono podjazd. Teraz jednak musi przejść całkowitą metamorfozę.

– Ze względu na wiek lokal wymagał już generalnego remontu, który by go unowocześnił i sprawił, że stanie się w pełni funkcjonalny i zgodny z potrzebami podopiecznych i pracowników Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Świdnickie Koło pełni niezwykle ważną rolę w naszym mieście. Jest ośrodkiem wsparcia, ale też miejscem, gdzie osoby niepełnosprawne mogą realizować i rozwijać swoje pasje. Cieszę się więc, że prace przy inwestycji postępują tak szybko – podkreśla burmistrz Marcin Dmowski.

Praca wre

„Niech się mury pną do góry… od piwnicy aż po dach, niech nam rośnie nowy gmach” śpiewał przed kilkudziesięciu laty Chór Czejanda, a słowa te można zanucić i dzisiaj. Nowy segment budynku dosłownie rośnie w oczach.    

– Na plac budowy weszliśmy zgodnie z umową podpisaną z Urzędem Miasta. Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym, prace przebiegają według harmonogramu, a nawet mamy dwa tygodnie wyprzedzenia – mówi Marcin Guz z firmy Usługi Remontowo-Budowlane Rem-Guz, która wygrała przetarg na rozbudowę i remont placówki. Wylicza:  – Stoi już kondygnacja parteru. W tym tygodniu będziemy kontynuować prace przy ścianach pierwszego piętra. Do końca roku zamierzamy wykonać stan surowy zamknięty dobudowanej części. Jeśli się uda, łącznie z wewnętrznymi instalacjami elektrycznymi i sanitarnymi. Planujemy też zrobić wszystkie prace związane z nowymi przyłączami do powstającego i starego budynku oraz, być może, elewację.

W starej części budynku również wiele się dzieje. Wymieniono wszystkie okna,  zdemontowano instalacje elektryczne i część sanitarnych. Przed ekipą remontową pozostała w tym roku jeszcze wymiana pionów kanalizacyjnych i pozostałych instalacji zgodnie z projektem.

– Urlopu nie planujemy, pracujemy cały czas, żeby wyrobić się w terminie. Jeśli więc nie pojawią się żadne niespodzianki, prace zakończymy w czerwcu 2025 roku – podkreśla M. Guz.

To, co dzieje się obok, na placu budowy, bacznie obserwują podopieczni PSONI.

– Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, który zlokalizowany jest na I piętrze starej części, cały czas śledzą postępy. Szczególnie interesują ich maszyny oraz narzędzia, którymi posługują się panowie. Deklarują, że chętnie by pomogli – śmieje się pani Iwona. Dodaje: –Nasi podopieczni, również ich rodzice, ogromnie  cieszą się z tego remontu. Z niecierpliwością czekamy na finał. Ogromnym plusem jest, że budynek dało się rozbudować, że nie musimy przenosić się w inne miejsce. Tutaj to centrum miasta, rodzice mają łatwy dojazd, mogą bez problemu przyprowadzać swoje dzieci. No i przez tyle lat wszyscy przyzwyczailiśmy się do tej lokalizacji.

Wakacje dla placówki

– Przed uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy przerwa urlopowa. Wypoczywać będą od 22 lipca do 16 sierpnia. Natomiast Dzienne Centrum Aktywności, jako placówka medyczna, będzie funkcjonowała normalnie – wyjaśnia przewodnicząca PSONI Koło w Świdniku.

Last modified: 23 lipca 2024

Zmień język »
Skip to content