Czas na szkolne remonty

Autor: |

Dotychczasowa sala, w której ćwiczyli uczniowie dawnego Gimnazjum nr 1, a obecnie Szkoły Podstawowej nr 3, pamięta jeszcze początki placówki. Na jej remont czekają dzieci i młodzież, ale także ich rodzice. Pierwszy krok w stronę przebudowy pomieszczenia i stworzenia nowoczesnej hali sportowej wraz z potrzebnym zapleczem właśnie został zrobiony.

Urząd Miasta ogłosił przetarg na dokumentację projektową przebudowy hali przy SP nr 3. Termin składania ofert przez zainteresowanych przedsiębiorców mija 9 lipca. Po wybraniu najkorzystniejszej propozycji, wykonawca będzie miał 5 miesięcy od dnia podpisania umowy na przedstawienie projektu oraz pozyskanie niezbędnych pozwoleń. Zwycięzca przetargu zaprezentuje wygląd nowego obiektu, ale także przebudowę dotychczasowej na pomieszczenia towarzyszące. W miejscu starej sali gimnastycznej pojawią się więc: szatnie, łazienki, pokoje nauczycieli wychowania fizycznego i zaplecze sanitarne.

– Na potrzeby inwestycji wykorzystamy wybetonowany teren znajdujący się przy obecnej sali. Planujemy, że będzie to pełnowymiarowy obiekt, ale na potrzeby typowo szkolne – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Nie wiadomo jeszcze, jaką kwotę pochłonie cała inwestycja. Władze miasta podkreślają jednak, że będą starać się o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy zewnętrznych.

Nowości także w „Piątce”

Remontowy sezon czeka również Szkołę Podstawową nr 5. Urząd Miasta szuka przedsiębiorstwa, które podejmie się budowy drogi przeciwpożarowej i zagospodarowania terenu wzdłuż niej. W ramach zadania rozbuduje też parking rowerowy o 123 stojaki. Przetarg został ogłoszony w formule „projektuj – buduj”. Oznacza to, że zwycięzca stworzy dokumentację projektową i uzyska wszelkie potrzebne zezwolenia. Urzędnicy czekają na oferty do 14 lipca.

– Kilka miesięcy temu zaproponowaliśmy inny styl realizacji inwestycji w placówkach oświatowych. Zdecydowaliśmy, że zadania realizujemy na poziomie urzędowym, a nie poszczególnych szkół. Jako Urząd Miasta mamy lepsze procedury przetargowe, a przede wszystkim większe możliwości finansowe i wyboru wykonawców – tłumaczy M. Dmowski. Dodaje: – Szkoły i przedszkola są wizytówkami Świdnika, dlatego chcemy, by stawały się coraz bardziej nowoczesne. Dla uczniów mają być odpowiednim miejscem do nauki i rozwoju, a dla nauczycieli – do pracy.

To nie jedyne oświatowe inwestycje, które mają ruszyć w najbliższym czasie. W planach jest także modernizacja instalacji elektrycznej w przedszkolach, ale nie tylko.

– Kilka przetargów zostało już ogłoszonych. Inne, jak na przykład, basen w Szkole Podstawowej nr 5, czekają na dotację. Są też drobne inwestycje, jednak bardzo ważne dla bezpieczeństwa dzieci – dodaje zastępca burmistrza.

Last modified: 6 lipca 2021

Zmień język »