Czad, cichy zabójca

Autor: |

Rocznie, na skutek zatrucia tlenkiem węgla (CO) potocznie zwanym czadem, ginie w Polsce od 300 do 400 osób, a około 4000 wymaga leczenia  w szpitalu. Zmysły człowieka nie wykrywają go, stąd też nazywany jest, nie bez powodu, skrytym zabójcą.

–  Kiedy  najbardziej narażeni jesteśmy na zatrucia czadem? Na to pytanie odpowiada st. kpt. Paweł Belniak, naczelnik wydziału operacyjno-szkoleniowego Komendy Powiatowej PSP w Świdniku:

– Do zatruć bardzo często dochodzi po wymianie okien na nowe, bardzo szczelne, przez co  ustaje dopływ powietrza do pomieszczenia, przestaje też działać wentylacja.  By uniknąć takiej sytuacji, trzeba rozszczelniać  okna, przynajmniej na czas korzystania z ciepłej wody. Duże ryzyko zatrucia tlenkiem węgla stwarzają stare i niekonserwowane piecyki łazienkowe. Gdy działają, zasysają znaczną ilość powietrza, co w małej łazience może spowodować odczuwanie przeciągu. W tej sytuacji wiele osób uszczelnia otwory wentylacyjne i… naraża swoje życie. Trzeba mieć świadomość zagrożenia. Jeśli jest nam zimno, gdy działa piecyk, nie zasłaniajmy kratki! Po prostu wychodźmy z łazienki podczas napełniania wanny. Gdy źle działa urządzenie albo wentylacja, niebezpieczna jest kąpiel połączona z kilkakrotnym włączaniem i wyłączaniem piecyka gazowego. Zdarzały się też wypadki zatrucia, gdy kilka osób kolejno brało kąpiel bez przewietrzenia łazienki.

– Jak ustrzec  się przed takim niebezpieczeństwem?

– Pamiętajmy, że bezpieczni jesteśmy tylko do czasu, gdy wszystko działa poprawnie. Nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi awaria – wystarczy, że wiatr spowoduje odwrócenie ciągu w kominie. To dlatego najlepiej wymienić stare urządzenie na nowoczesne – z zamkniętą komorą spalania lub przynajmniej wyposażone w czujnik ciągu kominowego. Zareaguje on na zablokowanie odpływu spalin i wyłączy urządzenie. Warto zamontować czujnik tlenku węgla. Detektor tlenku węgla to urządzenie, które zasygnalizuje pojawienie się czadu. Detektor powinien wisieć na ścianie na wysokości głowy człowieka w pobliżu urządzenia, w którym następuje spalanie – w kuchni i łazience z gazowym podgrzewaczem wody, w kotłowni z kotłem opalanym drewnem, gazem, węglem lub koksem, w pomieszczeniu z kominkiem lub z przenośnym piecykiem gazowym, a także w garażu i pomieszczeniu sąsiadującym, gdzie zagrożeniem są spaliny samochodu.

Więcej informacji na temat objawów zatrucia czadem i pierwszej pomocy w takiej sytuacji na stronie internetowej Komendy Powiatowej PSP w Świdniku www.straz.swidnik.pl

od

Last modified: 29 czerwca 2020