Czad – cichy zabójca

Autor: |

Nie ma zapachu ani barwy. Silne zatrucie tlenkiem węgla może powodować śmierć. Uchrońmy się przed nim, szczególnie teraz, gdy rozpoczął się okres grzewczy.

Każdego roku, z powodu zatrucia czadem ginie w Polsce kilkadziesiąt osób. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich, zanim dojdzie do tragedii.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Istotną rzeczą jest zapewnienie pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji. Pomaga w tym stosowanie mikrowentylacji okien i drzwi. Absolutnie ważne jest to, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. Pamiętajmy też o wietrzeniu mieszkania. Z pomocą fachowców dokonujmy przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej. Dla poprawy bezpieczeństwa możemy zainstalować również czujniki tlenku węgla. Takie urządzenie można kupić już od 50 zł.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla.

Do najczęstszych objaw zaliczymy bóle głowy, duszności, ogólne zmęczenie, nieregularny oddech, senność, nudności. Osłabienie i znużenie, jakie odczuwa zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny i nie ucieka z miejsca zagrożenia. Następnie traci przytomność i jeśli nie nadejdzie w porę pomoc umiera.

Jak pomóc ofierze zaczadzenia?

Przede wszystkim należy zapewnić dopływ świeżego powietrza. Natychmiast otworzyć drzwi i okna, wynieść ofiarę na zewnątrz. Poluzować mu ubranie, a jeśli nie oddycha przystąpić do masażu serca i sztucznego oddychania. Wezwać służby ratownicze.

Last modified: 1 lipca 2020