Cudeńka spod rąk pensjonariuszy DPS

Autor: |

Dziś i jutro w holu Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać wystawę  prac plastycznych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Krzesimowie.

Piękne obrazy, ozdobne pojemniki, drewniane dekoracje, rysunki i kartki okolicznościowe. Prezentowane prace zostały wykonane przez osoby przewlekle psychicznie chore, w ramach warsztatów terapii zajęciowej.  

– Wykorzystujemy różne materiały, między innymi sznurek, wełnę. Są również obrazy malowane farbami akrylowymi i wypalane w drewnie. Staramy się dostosować techniki do wieku, możliwości i potrzeb naszych podopiecznych. W zajęciach bierze udział blisko 50-osobowa grupa. Dzięki swojej pracy mogą się wyciszyć, odreagować, przelać tłumione emocje i napięcia na papier czy płótno – mówi Magdalena Korgol, instruktor terapii zajęciowej.

– Bardzo chętnie uczestniczę w zajęciach. Lubię malować i przygotowywać drewniane elementy przeznaczone do wypalania czy decoupage’u, chociaż jestem z zawodu budowlańcem – podkreśla Piotr Rafałek, jeden z autorów prac.

Całość wystawy dopełnia kolekcja czapek, głównie przedstawicieli służb mundurowych, które od lat zbiera mieszkaniec ośrodka Łukasz Stachyra. Jego kolekcja liczy już około 500 eksponatów. Otrzymuje je od instytucji lub kupuje na targach staroci. Oprócz czapek Łukasz zbiera naramienniki mundurów.

– Wystawa ta zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających – dodaje Grażyna Witkowska, instruktor w krzesimowskim DPS.

Następna okazja obejrzenia artystycznego dorobku podopiecznych krzesimowskiego DPS pojawi się 11 września, podczas Eko Targu w Świdniku. Będzie tam można kupić prezentowane prace.

słs

Last modified: 30 sierpnia 2021