Coraz więcej pożarów

Autor: |

Pożary łąk, traw i nieużytków rolnych to coroczna zmora strażaków. W tym roku, mimo licznych apeli, tego rodzaju zdarzeń jest coraz więcej. Od poniedziałku, funkcjonariusze świdnickiej KPPSP wyjeżdżali 19 razy, by ugasić ogień na nieużytkowanych powierzchniach rolniczych. Od połowy lutego podjęli aż 87 takich interwencji na terenie powiatu świdnickiego. 61 z nich miało miejsce w gminie Trawniki.

Wiosenne wypalanie traw często związane jest z chęcią usunięcia niezebranego, ostatniego odrostu trawy. W świadomości społecznej zachował się mit, że ogień zniszczy chwasty, użyźni glebę oraz zwiększy kolejne plony. Nic bardziej mylnego.

– Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej, próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa ziemi. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt oraz ludzi – mówi st. ktp. Paweł Dańko, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku.

Aby wyjść naprzeciw złym praktykom na początku marca strażacy ruszyli z kolejną edycją kampanii „Stop Pożarom Traw”. Do akcji włączyło się również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Lasy Państwowe.

– Statystyki wskazują, że każdego roku pożarów traw jest coraz więcej, dlatego tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności są szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas – dodaje st. kpt. Dańko.

Last modified: 7 maja 2020