Coraz bliżej nowej porodówki

Autor: |

Zamiast dotychczasowych pomieszczeń technicznych, nowoczesna i bezpieczna apteka, odpowiadająca na potrzeby świdnickiego szpitala i działających przy nim specjalistycznych przychodni. Prace nad pierwszą fazą projektu „Bezpieczna mama” dobiegają końca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy punkt zacznie działać na początku przyszłego roku.

Projekt „Bezpieczna mama” zakłada przebudowę oddziału położniczo-ginekologicznego. Pozwoli to na wprowadzenie pilotażu znieczulenia zewnątrzoponowego, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rodzących mam. Koszt całego projektu to 2,1 mln zł. Miasto wyłoży na jego realizację 1,8 mln zł. 300 tys. zł to wkład własny szpitala. Środki zostaną przeznaczone nie tylko na remont, ale także wyposażenie oddziału w nowe łóżka, szafki i sprzęt.

– Cieszymy się, że pandemia nie zatrzymała inwestycji i wszystko idzie zgodnie z planem. W dzisiejszej sytuacji, kiedy szpitale są zamknięte, realizacja takich prac nie jest łatwa – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

By plany doszły do skutku, apteka, która dotąd mieściła się na czwartym piętrze szpitala, musiała zwolnić pomieszczenia. Nowe miejsce znalazła na niskim parterze budynku. Wymagało ono jednak gruntownej metamorfozy.

– Przed remontem znajdowała się tu sekcja techniczna. Teraz powstała apteka szpitalna na miarę XXI wieku. Nowa lokalizacja pozwoli na lepszą organizację pracy oraz zapewnienie bezpieczeństwa – tłumaczy Jacek Kamiński, dyrektor SP ZOZ w Świdniku. – Pomieszczenia spełniają wszystkie wymogi nadzoru farmaceutycznego. Wymieniliśmy instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne, sanitarne i internetowe. Wykonaliśmy też niezbędne systemy wentylacyjne.

Zespół szpitalnej apteki, składający się z czterech osób, będzie miał do dyspozycji kilka pomieszczeń. W lokalu znajdzie się miejsce na: punkt wydawania leków, tzw. pierwszy stół, gdzie będą przyjmowane zamówienia, pomieszczenia z lekami i na materiały medyczne takie, jak opatrunki czy nici, magazyn środków dezynfekcyjnych i biobójczych, pomieszczenia szkoleniowo-administracyjne, pomocnicze, izbę recepturową i komorę przyjęć leków. Bardzo ważnymi i szczególnie chronionymi miejscami będą sala, w której trzymane będą specjalistyczne leki oraz tzw. śluza, gdzie powstaje suplementacja worków żywieniowych, której brakowało w dawnej aptece. W nowym lokalu nie zabraknie też stanowisk komputerowych, pokoju socjalnego, sanitariatu oraz gabinetu kierownika. Szpitalna apteka będzie miała do swojej dyspozycji również magazyn.

– W aptece będziemy przygotowywać i wydawać wyłącznie leki na oddziały szpitalne oraz do przychodni specjalistycznych przy ul. Leśmiana i w Piaskach – wyjaśnia Barbara Brzozowska, kierownik apteki. – Jestem zadowolona z nowych pomieszczeń. Myślę, że będzie nam się tu dobrze pracowało. Jest estetycznie i praktycznie. Dostawy nie będą już musiały wjeżdżać na czwarte piętro, więc będzie też wygodniej. Wcześniej brakowało pomieszczenia do jałowego przygotowywania leków, tu będziemy je mieć.

Prace budowlane zostały już zakończone. Kolejnym etapem działań w szpitalnej aptece jest wyposażenie jej w meble i niezbędne sprzęty. Ta część zadania powinna potrwać do końca stycznia. Łączny koszt remontu to ok. 634 tys. zł, z czego 600 tys. zł przekazały władze miasta. Pozostała kwota to wkład własny szpitala.

– Zakończenie tego zadania umożliwi w 2021 roku realizację projektu „Bezpieczna mama”. Dzięki niemu panie będą rodziły w komfortowych warunkach, ale przede wszystkim pozwoli na wprowadzenie znieczulenia zewnątrzoponowego. Liczymy, że w przyszłym roku uda się zrealizować 70% inwestycji. Wszystkie prace zostaną ukończone w pierwszej połowie 2022 roku – dodaje E. Jankowska.

Last modified: 25 grudnia 2020