Co zrobić, aby uzyskać kredyt dla spółki?

Autor: |

Banki udzielają kredytów zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. O ile w tym pierwszym przypadku sprawy są zazwyczaj proste, o tyle w sytuacji, gdy chcemy uzyskać kredyt dla spółki, już tak łatwo nie jest. Aby go otrzymać, przedsiębiorstwo musi spełnić szereg warunków, a zaniedbanie choćby jednego aspektu może skutkować odmową jego udzielenia. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące tego, co należy zrobić, aby otrzymać kredyt dla spółki z o.o.

Jak uzyskać kredyt dla spółki?

Chcąc uzyskać kredyt dla spółki z o.o, musisz w pierwszej kolejności wiedzieć, że jest on traktowany tak samo jak pożyczka dla firm. Oznacza to, że wlicza się on do grupy zobowiązań dla przedsiębiorców. Właśnie z tego względu spółka musi posiadać pewne źródło dochodów, którym jest właśnie działalność gospodarcza.

Zdecydowanie na plus jest tutaj fakt, że zarówno przedsiębiorcy, jak i wspólnicy spółki z o.o. mają możliwość uzyskania wielu rodzajów kredytów, w tym: kredytu inwestycyjnego, gotówkowego, odnawialnego na rachunku firmowym czy obrotowego. Trzeba jednak pamiętać, że aby móc skutecznie ubiegać się o kredyt dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodę na takie posunięcie musi wyrazić najpierw rada nadzorcza. Jednakże, jeśli kwota, o którą chcemy się ubiegać, jest niska i nie przekracza połowy kapitału zakładowego spółki, to decyzję może podjąć samodzielnie prezes jej zarządu.

Jakie warunki musi spełnić spółka, aby móc liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt?

Banki bardzo uważnie przyglądają się firmom, które składają u nich wnioski o przyznanie kredytu. Procesowi weryfikacji podlega kilka istotnych czynników, których nie można pominąć.

Po pierwsze: zdolność kredytowa spółki. Bank ocenia, czy Twoja firma ma możliwość spłacenia kredytu, o który wnioskuje. Naturalnie jeśli podczas sprawdzania wynikną tu jakieś nieprawidłowości, to najprawdopodobniej decyzja będzie odmowna. Tak samo jest również w przypadku historii kredytowej. Jeśli natomiast spłacałeś swoje dotychczasowe zobowiązania na czas i zgodnie z umową, to bank znacznie przychylniej spojrzy na Twoją działalność.

Kolejną kwestią jest brak straty w rozliczeniu rocznym oraz długów w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Podczas składania wniosku o kredyt zazwyczaj jesteśmy poproszeni o przedstawienie kilku dokumentów w tym PITu za zeszły rok, dzięki czemu bank będzie mógł określić naszą zdolność kredytową. Jeśli w rocznym rozliczeniu pojawia się strata w przychodach większa niż pięć procent, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kredytodawca uzna to za zbyt duże ryzyko i odmówi udzielenia nam kredytu. Ponadto, jeśli z jakiegoś powodu zalegasz z płatnościami w US lub ZUS, to aby móc w ogóle liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku, musisz najpierw te zaległości uregulować. Jeśli nie masz możliwości, aby zrobić to od razu, to możesz spróbować dojść do porozumienia z fiskusem i rozłożyć płatności na raty.

Banki niechętnie udzielają też kredytów nowym firmom, których staż jest krótszy niż 12 miesięcy. Co więcej – nawet jeśli wcześniej prowadziłeś działalność, ale z jakiegoś powodu musiałeś ją zawiesić, to bank będzie liczył to tak, jakby Twoja firma zaczęła działać dopiero w momencie powrotu. W takiej sytuacji nawet jeśli Twoje przedsiębiorstwo funkcjonowało przez 10 lat i zawiesiłeś je na miesiąc, to musisz odczekać 12 miesięcy – w przeciwnym razie Twój wniosek zostanie odrzucony.

Oprócz tego niektóre banki nie przyznają też kredytów przedsiębiorcom, które rozliczają się w sposób ryczałtowy. Czasem zdarza się też, że sprawdzają one zdolność kredytową udziałowców. Może się więc zdarzyć tak, że ich kiepska sytuacja w tym zakresie uniemożliwi Ci uzyskanie kredytu dla spółki.

Gdzie szukać pomoc w uzyskaniu kredytu dla spółki?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój wniosek o kredyt dla spółki zostanie rozpatrzony przez bank pozytywnie, to skontaktuj się ze specjalistami w kancelariakredytowa.biz. To doświadczeni profesjonaliści, którzy udzielą Ci pomocy i odpowiedzą na wszelkie pytania.

/ REKLAMA /

Last modified: 9 lipca 2021

Accessibility Toolbar

Zmień język »