„Co za różnica?” – zostań wolontariuszem i zyskaj przyjaźń!

Autor: |

fot. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wspiera seniorów, którzy cierpią z powodu osamotnienia. Od 4 lat działa również na terenie Świdnika, dając osobom starszym szansę na zbudowanie relacji opartej na przyjaźni, zaufaniu i życzliwości, która ma dla nich bardzo duże znaczenie.

Wolontariat towarzyszący polega na regularnych, cotygodniowych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych. Są oni gotowi wysłuchać i wesprzeć, dzięki czemu seniorzy mogą powierzyć im swoje troski, porozmawiać i spędzić razem czas. Seniorzy zyskują przyjaciela, a budowana relacja staje się często impulsem do podejmowania przez nich nowych aktywności.

– Antidotum na samotność, chorobę XXI wieku, w której seniorzy tkwią często od wielu lat, jest obecność drugiego człowieka. Chcemy dać seniorom swój czas, uśmiech i wsparcie. Nasi wolontariusze odwiedzają ich regularnie, raz w tygodniu – tak, by to lekarstwo na samotność zadziałało. Rozmawiają z nimi, chodzą na spacery i budują piękne relacje, co możemy zaobserwować choćby podczas organizowanych przez nas wspólnych świątecznych spotkań. Drobne rzeczy, takie jak bycie z drugą osobą czy wspólne picie herbaty sprawiają, że osoby starsze czują się ważne i potrzebne. Może się wydawać, że to niewielka różnica, jednak towarzystwo kogoś, z kim można porozmawiać, świętować urodziny, powspominać czy pójść na spacer jest dla seniorów bezcenne – opowiada Urszula Zabielska, koordynator regionalny Stowarzyszenia.

Wolontariat towarzyszący, organizowany w ramach programu „Obecność”, odpowiada na jedną z największych epidemii obecnych czasów. Godzina czy dwie w ciągu tygodnia dla wolontariusza jest tylko częścią dnia, a dla osoby starszej często chwilą, na którą czeka i przygotowuje się: – Czasem niewiele trzeba, by nadać życiu kolorów. Małe, drobne dowody życzliwości mają dla seniorów fundamentalne znaczenie – tłumaczy Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia.

Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłosić się dzwoniąc pod numer telefonu, 692 365 300, bądź wchodząc na stronę internetową Stowarzyszenia. W zakładce „Zostań wolontariuszem” dostępny jest formularz zgłoszeniowy, a także szczegółowe informacje na temat tej formy pomocy. W roli wolontariusza najlepiej sprawdzą się ci, których sytuacja życiowa pozwala na zaangażowanie się w relację z seniorem w dłuższej perspektywie czasu.

– Zachęcamy do kontaktu również tych, którzy czują, że nasza pomoc skierowana jest właśnie do nich. Będą to więc osoby, które ukończyły 60. rok życia, cierpią z powodu osamotnienia, mieszkają samotnie lub nie mają relacji rodzinnych. Staramy się łączyć wolontariuszy i seniorów w pary uwzględniając nie tylko dostępność czasową, ale też temperamenty, zainteresowania i wspólne tematy – dodaje U. Zabielska.

Wsparcie wolontariatu jest również możliwe za pomocą jednorazowego datku bądź cyklicznych wpłat, na przykład w ramach prowadzonych akcji: Wielkanocny koszyczek, Wakacje jednego dnia oraz Podaruj Wigilię.

Last modified: 22 maja 2024

Zmień język »
Skip to content