Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach?

Autor: |

Kraków jest miastem, które co roku odwiedzają tysiące turystów z kraju i zagranicy. Dla wielu z nich punktem obowiązkowym jest Rynek Główny, gdzie można co godzinę wysłuchać hejnału z wieży Mariackiej, obejrzeć zabytkowe kościoły i Sukiennice oraz zjeść coś dobrego w jednej z kilkudziesięciu knajpek. Zwiedzając Kraków warto zobaczyć jeszcze kilka innych miejsc, które na długo zapadną w pamięć. Oto najważniejsze z nich.

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie to obszar pełen zabytków architektury, a do prawdziwych perełek wspomniane wyżej zabytki znajdujące się na Rynku Głównym. To również mury obronne z Barbakanem i Bramą Floriańską, wokół której od lat gromadzą się artyści prezentujący swoje prace malarskie oraz licznie kościoły w przeróżnych stylach architektonicznych.

Przechadzając się po Starym Mieście warto obejrzeć również Uniwersytet Jagielloński z Collegium Maius na czele oraz odnaleźć ślady znanych Polaków, takich jak św. Jan Paweł II czy Mikołaj Kopernik, których losy splotły się na lata z historią Krakowa.

Krakowski Kazimierz

Nie ma chyba wycieczki po Krakowie, która omijałaby krakowski Kazimierz czyli dawną dzielnicę żydowską. Można tu obejrzeć synagogi pamiętające lata świetności tej dzielnicy oraz poznać smutną historię Żydów, którą rozświetlają historie osób wspierających naród żydowski w tamtym czasie. Obowiązkowym punktem programu jest odwiedzenie placu Bohaterów Getta, Apteki pod Orłem i muzeum Oskara Schindlera, którego historia stała się podstawą do nakręcenia „Listy Schindlera”.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Odwiedzając Kraków warto poświęcić pół dnia na wizytę w Kopalni Soli w Wieliczce, która od lat zachwyca zwiedzających. Głęboko pod ziemią kryje się prawdziwy labirynt wydrążonych w soli korytarzy. Podczas zwiedzania można zachwycić się niezwykłością natury, dzięki której mogą powstać takie cuda jak Kaplica Św. Kingi, ozdobiona przepięknymi solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami.

Muzeum w Auschwitz

Podczas pobytu w Krakowie warto odwiedzić również Auchwitz, które jest niemym świadkiem najmroczniejszych wydarzeń w historii ludzkości. W hitlerowskim obozie koncentracyjnym zginęło ponad milion osób różnej narodowości, a wizyta w tym miejscu to trudna lekcja historii, którą powinien odbyć każdy z nas. W czasie zwiedzania obozu można bliżej poznać historię tego miejsca i w ciszy oddać hołd osobom, które zakończyły tam swoje życie.

/ REKLAMA /

Last modified: 30 lipca 2021