Chorwacja – jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków, ale czy bezpieczny?

Autor: |

Grecja, Bułgaria i właśnie Chorwacja – to te kraje europejskie Polacy najchętniej odwiedzają w porze letniej. Chorwacja kusi nie tylko tych, którzy uwielbiają odpoczywać nad morzem, ale jest również odpowiednim wyborem dla miłośników gór. Pozostaje pytanie, czy jest to bezpieczna, wakacyjna destynacja?

Chorwacja – piękna, ale czy bezpieczna?

Każdy, kto planuje tegoroczne wakacje w Chorwacji, nie musi się martwić – zgodnie z rekomendacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w kraju tym obowiązuje podobny stopień zagrożenia, jak w Polsce. Oznacza to, że jest on uważany za bezpieczny. Brak zagrożenia terrorystycznego, ale również politycznego czy biologicznego sprawia, że możemy swobodnie bukować noclegi w całej Chorwacji. Niemniej jednak każdy z nas powinien pamiętać o tym, że „ryzyko podobne, jak w Polsce”, może odnosić się na przykład do nagłego zachorowania z przyczyn losowych, czyli od nas niezależnych. O ile jednak w Polsce możemy skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej, o tyle w Chorwacji jest to możliwe jedynie w przypadku, gdy posiadamy prywatne ubezpieczenie medyczne bądź kartę EKUZ

Jak działa karta EKUZ?

EKUZ w Chorwacji (https://ekuz.com.pl) funkcjonuje na podobnych zasadach, jak w innych krajach Unii Europejskiej. Posiadacze karty mogą bowiem skorzystać z:

  • doraźnej pomocy medycznej,
  • leczenia szpitalnego,
  • refundacji leków,
  • pomocy stomatologicznej.

Niemniej jednak turyści muszą liczyć się z tym, że za niektóre świadczenia będą ponosić dodatkowe opłaty. Przykładowo, wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie ich kosztować 10 kun. Nie jest to duża kwota, jednak wybierając się do ośrodka zdrowia, warto zabrać ze sobą trochę gotówki. Co ważne, cena ta dotyczy jedynie posiadaczy karty EKUZ – jeśli nie mamy jej przy sobie, to bez względu na to, czy jesteśmy w Polsce ubezpieczeni, czy też nie, za pomoc medyczną będziemy musieli zapłacić według obowiązującego cennika. Co ważne, w ramach karty EKUZ nie zostaną pokryte koszty:

  • ratownictwa medycznego,
  • transportu pacjenta do miejsca zamieszkania lub zakwaterowania,
  • leków, które nie zostały przepisane przez lekarza.

Jak poczuć się bezpiecznie, jadąc na wakacje?

Na wymarzony urlop czekamy przez cały rok, zatem warto dołożyć wszelkich starań, aby był on przede wszystkim w pełni bezpieczny. Pierwszym, podstawowym krokiem jest oczywiście wyrobienie karty EKUZ – więcej na jej temat można przeczytać tutaj https://ekuz.com.pl/. W posiadanie karty może wejść osoba ubezpieczona bądź ci, którzy nabyli prawo do świadczeń według odrębnych przepisów. Kartę EKUZ warto mieć przy sobie zawsze, bez względu na to, czy akurat wybieramy się na plażę, czy też na dłuższą wycieczkę poza miasto. Kartę należy wyrobić wszystkim członkom rodziny – dzieci nie mogą korzystać z pomocy medycznej na mocy karty EKUZ wydanej na rodziców. Warto również rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia medycznego, które często oferowane jest przez biuro podróży bądź organizatora wycieczki. Dzięki niemu uzyskamy dostęp do świadczeń, które realizowane są w placówkach prywatnych. 

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 11 marca 2022

Zmień język »